مسیر پروژه ۲: تعاریف ؛ مهندسین مشاور ، دستگاه نظارت و پیمانکار

بانام ویاد خدا وبرای خدا

باتوجّه به نیاز شناخت کلمات واصطلاحات مطرع شده در جامعه لازم به نظر می رسد که اصطلاحات وکلمات به کار برده شده بیشتر تشریح گردد تا دربرخورد با کلمات سوء تفاهم پیش نیاید بطور مثال در شرایط عمومی پیمان در تعریف مهندسین مشاور به صورت خیلی مختصر به تعریف مهندس مشاور بسنده نموده است. حالا باید دید مهندسین مشاور که قاعدتاً شخصیّت حقوقی می باشند چگونه تشکیلاتی می تواند باشد.

۶- مهندسین مشاور:مهندسین مشاور به تشکیلاتی اطلاق می شود که تخصّص های لازم را جهت مطالعه و طرّاحی و ارائه و نظارت یک پروژه را داشته باشد، و از هر لحاظ دارای صلاحیّت بوده  و مهندسّین و متخصّصین مورد نیاز پروژه را دراختیار داشته و یا به آنها دسترسی داشته باشد.

مهندسین و متخصص های مورد نیاز مهندسین مشاور عبارتند از :مهندسین: معمار ساختمان (آرشیتکت) ،  محاسب برای طرّاحی ومحاسبه سازه، نقشه بردار، نقشه کش، مترور، برنامه ریزی وکنترل پروژه، کامپیوتر، تأسیسات برقی، تأسیسات مکانیکی.
دسترسی به آزمایشگاه معتبر خاک شناسی.

۷- دستگاه نظارت: اصولاً دستگاه نظارت نماینده مهندسین مشاور در پروژه می باشد که برای نظارت اجرای صحیح پروژه و راهنمائی های لازم در کارگاه مستقرّ می گردد.

۸- پیمانکار: پیمانکار شخصیّتی است(حقیقی یا حقوقی) که قدرت اجرای پروژه را داشته و نیروهای انسانی ومتخصّص و ماشین آلات مورد نیاز پروژه را در اختیار داشته و یا امکان دسترسی کامل به آنها را داشته باشد. پیمانکار باید شخصیّتی آگاه، سالم و باایمان و علاقمند به اجرای صحیح پروژه باشد.

نیرو های انسانی مورد نیازپیمانکار برای اجرای پروژه  عبارتنداز:

الف – مهندسین ومتخصّصین مشروحه در ردیف ۶

ب – مدیر پروژه، رئیس کارگاه، مهندسین اجرا، تکنسین: ساختمانی،برقی، تأسیساتی.بنّا وشاگرد بنّا، استاد : برق کار، لوله کش آب وفاضل آب، کانال کشی برای کابل های کامپیوتر. سرکارگر، کارگر، مکانیک ماشین آلات. نیروهای اداری :حساب دار، صندوق دار، انبار دار، مسئول تدارکات، مسئولین ایمنی وبهداشت وحراست، مسئول تشریفات وارتباطات، آشپز، آبدارچی.

 

 

 

 

مسیر اجرای پروژه 1 : تعاریف؛ پروژه،عمران،پروژه های عمرانی،کار فرما،مجری
مسیر اجرای پروژه 3 - آغاز وادامه یک پروژه
Facebooktwitterlinkedinmail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *