راه وروش خوب زیستن، ۳؛

با نام و یاد خدا و برای خدا.

پندار نیک + گفتار نیک + کردار نیک = زندگی نیک.

راه و روش خوب زیستن؛ ۳؛

شناسائی تک تک اعضای بدن و برقراری ارتباط با آنها؛

در رابطه با شناسائی جسم خود و اعضای آن در مقاله ۲ ، مطالب مختصری مطرح شد و قرار بر این شد که کارکرد و وظایف اعضاء بدن در فصل جداگانه ای بطور مفصل مطرح گردد،

شناسائی و ارتباط با اعضای بدن؛

بطورکلی ما بایستی خودمان در باره اعضای بدن خود کنجکاو بوده و در پی شناسائی و عملکرد آنها باشیم، با توجه به اینکه کلیه سلول ها و اعضای بدن که ازسلول ها تشکیل شده اند، با شعور و با درک متقابل می باشند بایستی دائماً با آنها در ارتباط بوده و در عین حال که آنها را تشویق به ادامه عملکرد صحیح خود می کنیم، در عین حال از زحمات شبانه روزی آنها تشکر نمائیم، البته در این زمینه نظریه ها متفاوت می باشد، بعضی ها بر این عقیده هستند که سلول ها شعوری از خود ندارند بلکه برنامه ریزی شده اند و طبق برنامه عمل می کنند، و نیازی هم به توجه ما ندارند، نظر من در این مورد متفاوت می باشد، من مطمئن هستم ، علاوه بر اینکه برنامه ریزی شده اند دارای شعور و درک هم هستند، و کاملاً با ما ارتباط بر قرار می کنند، و به خواسته های ما دقیقاً جواب می دهند، ( در این مورد در مقالات دیگر خودم هم مطالبی مطرح کرده ام بخصوص در خاطرات در مان خودم؛ ( خاطره درمان سرطان خودم. ). اصولاً تماس دائم با اعضای بدن و تشکر از آنها بایستی یکی از سرگرمی های ماباشد.در داشتن ارتباط دائم با اعضای بدن با کوچکترین اشکالی که برای آنها پیش می آید مطلع شده و در رفع آن اشکال اقدام می کنیم، در نتیجه نیاز کمتری به دارو و دکتر پیدا میکنیم.

سلامتی و تغذیه سالم و خوب؛

زندگی خوب مستلزم سالم بودن و سالم نگاه داشتن بدن ما هست، برای سالم نگاه داشتن بدن بایستی به تغذیه بدن و رسانیدن نیاز های بدن اهمیت زیادی قائل شد، شناخت نیاز های بدن لازمه آگاهی داشتن به آنها می باشد و در عین حال داشتن برنامه برای تغذیه سالم و بموقع، ضروری می باشد.

برنامه تغذیه بدن؛

بدن ما بطور طبیعی خودش برای زندگی برنامه دارد، برنامه طبیعی تغذیه کاملاً دقیق و حساب شده برنامه ریزی شده است ولی متأسفانه اکثراً به این موضوع توجهی نمی شود، و هر کس برای خود برنامه خاصی تدوین می کند و یا اینکه اصلاً برنامه ای در کار نبوده ، بلکه بصورت هرچه پیش آید خوش آید عمل می کنند، در صورتیکه اگر طبق برنامه خود بدن تغذیه انجام شود بینهایت برای بدن مفید خواهد بود. ( در ساعت تعیین شده بدن آنزیم خاصی که برای جذب غذا می باشد توسط معده ترشح می شود که این آنزیم دقیقاً در ساعت معین شروع به ترشح کرده و در ساعت معین ترشح آن قطع می گردد، مثلاً برای نهار ساعت ۱۲ شروع و ساعت ۱ بعد از ظهر قطع می شود. )

برنامه طبیعی خوردن غذا؛

۱ – صبحانه؛ ساعت ۶/۳۰ تا ۷/۳۰ . نیم ساعت قبل از غذا خوردن حد اقل یک لیوان آب خورده شود.

۲ – نهار ؛ بین ساعت ۱۲ تا ساعت ۱۳٫ نیم ساعت قبل از خوردن نهار نیز یک لیوان آب میل شود.

۳ – شام بین ساعات ۶/۳۰ تا ۷/۳۰٫ بعد از ظهر، قبل از خوردن شام هم خوردن یک لیوان آب فراموش نشود.

باید توجه کرد پس از صرف هر غذا ۱/۳۰ ساعت تا ۲/۳۰ ساعت بعد از غذا، به نسبت حجم غذای خورده شده، بایستی از خوردن هر چیزی خود داری شود.

خواب و استراحت؛

یکی از مهم ترین مورد در سلامتی بدن خواب و استراحت بدن هست که بایستی خیلی مورد توجه قرار گیرد؛ از خستگی ممتد بایستی بطور جدی احتراز کرد و در بین کار کردن تا احساس خستگی کردیم حتماً یک کمی استراحت بکنیم.

برنامه خواب بدن؛

همانطور که بدن برای تغذیه برنامه دارد ، در مورد خواب هم، برنامه دارد که اگر طبق آن برنامه عمل کنیم بینهایت سالم و شاداب خواهیم بود؛ ساعت خواب بدن بین ساعت ۹/۳۰ تا ۱۰/۳۰ بعد از ظهر می باشد، و ساعت بیداری هم ۵/۳۰ تا ۶/۳۰ صبح هست. در بین روز هم ۱۰ الا ۱۵ دقیقه خواب، قبل از نهار.

متأسفانه امروزه با توجه به شرایط موجود، و وجود برنامه های متنوع بطور اتوماتیک برنامه همه بهم ریخته و کمتر کسی می تواند طبق برنامه بدن خود عمل نماید.

آداب غذا خوردن؛

از آنجائیکه عمده سلامتی ما وابسته به تغذیه می باشد، لذا بایستی به نوع غذا خوردن خودمان اهمیت داده و با آداب خاصی غذا بخوریم؛

۱ -در مرحله اول برای هر وعده غذا حد اقل نیم ساعت تا یکساعت وقت در نظر بگیریم، در این نیم ساعت به جز غذا خوردن هیچ کار دیگری انجام ندهیم، صحبت نکنیم، رادیو گوش نکنیم، با تلفن همراه بازی نکنیم، تلویزیون نگاه نکنیم، روزنامه نخوانیم، فقط و فقط و فقط غذا بخوریم.

۲ – غذا را با کیفیت بالا و حجم پائین انتخاب بکنیم، حجم غذا هر چه کمتر و کیفیت آن خوب باشد، بدن با آرامش بیشتر و با زحمت کمتر غذا را هضم و جذب می کند.

۳ – غذا را در آرامش کامل بخوریم، در زمان داشتن استرس و نگرانی ، از خوردن غذا پرهیز کنیم.

۴ – غذا را با حجم کم به دهان بگذاریم (به اندازه نصف قاشق غذا خوری )، و بیشتر بجویم تا آنجا که غذا در دهان کاملاً خرد شود، باید توجه کرد که معده برای خرد کردن غذا دندان و آسیاب ندارد، فقط دندان ها است که غذا را آسیاب می کنند.

۵ – حتی المقدور از خوردن آب در وسط غذا خود داری شود، در صورتیکه خوردن آب در نیم ساعت قبل از غذا فراموش شده باشد، در این حالت موقع غذا خورد تشنگی عارض می شود، در این صورت مقدار کمی آب آنهم بصورت کم کم خورده شود،( بعنی یک لیوان آب را در یک جا نباید سر کشید.) علت این امر به خاطر آن است که:

الف – وقتی غذا وارد معده می شود آنزیم های متعددی به معده ترشح می شود، این آنزیم ها برای ازبین برد باکتری های مضر و هضم و جذب غذا و سایر دلایل دیگر ترشح می شوند، با آب زیادخوردن در این موقع باعث رقیق شدن این آنزیم ها می گرددو آنزیمها ضعیف تر می شوند، و میزان کار آئی آنها کمتر می شود،

ب – غذا وقتی وارد معده می شود، معده با حرکات دودی خود غذا را با سایش به دیواره های معده هضم و جذب مینماید، وقتی آب یا مایع زیاد دیگری توأم خورده شودغذا در آب غرق شده و دیگر با دیواره های معده تماس نگرفته و خودش هم به حالت خمیری در می آید، در نتیجه هضم آن با اشکال مواجه می گردد، و در نتیجه پس از خوردن غذا بدین منوال پس از پایان غذا حالت رخوت و خواب آلودگی به آدم دست می دهد، در صورتیکه اگر با غذا آب خورده نشود، بعد ازغذا شاداب تر خواهیم بود.( بر گرفته از کتاب آب درمانی آقای دکتر باتمانقلیج )،

۶ – پس از پایان غذا خوردن به مدت نیم ساعت یکی از کار های زیر را باید انجام داد؛

۱ول – نیم ساعت استراحت مطلق، ترجیحاً به صورت نشسته.

دوم _ نییم ساعت راه پیمائی سریع در زمین صاف بدون سر بالائی و سرا زیری، در این راه پیمائی نباید خودرا خیلی خسته کرد، در صورت احساس خستگی با آرام کردن راه رفتن و یا به هر ترتیبی باید رفع خستگی نمود. ( بر گرفته از کتاب جلوگیری از سکته های قلبی آقای دکتر نبوی).

باید توجه کرد؛ خلقت انسان طوری طراحی شده، که بدن خودش را با هر نوع بی ملاحضگی های ما تطبیق میدهد، ولی به تدریج به دردسر می افتد که درنهایت این درد سر ها منجر به مریضی می گردد. ( ادامه دارد )

راه و روش خوب زیستن، 2؛
راه و روش خوب زیستن، 4.
Facebooktwitterlinkedinmail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *