راه و روش خوب زیستن، ۴٫

بانام و یاد خدا و برای خدا.

پندار نیک + گفتار نیک + کردار نیک = زندگی نیک.

راه و روش خوب زیستن ، ۴ ؛

تحرک و ورزش؛

حرکت و ورزش توأم با تغذیه خوب در سلامت بدن خیلی موثر هست، تغذیه خوب تا حدودی در مقاله ۳ مطرح شد، و اینک در رابطه با داشتن تحرک مناسب و ورزش به بر رسی خود ادامه می دهیم ؛

سلول های ما که هزاران میلیارد می باشند، همگی به فعالیت نیاز دارند، در عین حال که آنها بطور طبیعی به فعالیت خودشان ادامه می دهند، وظیفه ما هم در کمک به این تحرک ایجاب می کند، که به این مسئله توجه خاصی داشته باشیم، و از تنبلی و عدم تحرک به پرهیزیم، فعال بودن و فعال نگاه داشتن سلولها برای فعال بودن غدد درون ریز بدن فوقل العاده مهم می باشد، باید توجه کرد؛ غدد داخلی بدن که تعداد آنها به میلیون ها عدد می رسد، و این غدد وظیفه تولید انواع آنزیمها که انواع نیاز های بدن را تأمین می کنند، از قبیل دارو های مورد نیاز و سایر نیازمندیها، بایستی همیشه فعال باشند ، که فعال بودن آنها بستگی زیادی به فعال بودن سلولها دارد، که فعال بودن آنها بستگی به فعالیت اعضای بدن ما دارد.

با توجه به اهمیت فعال بودن همه اعضای بدن، باید توجه کردکه کار های روزانه کمک مؤثری برای فعال بودن تمام اعضای بدن نمی کنند ، در این کار کردنها همه اعضای بدن تحرک ندارند، لذا برای فعال نگاه داشتن همه آنها بایستی ورزش، نرمش و ماساژ را هم به آنها اضافه بکنیم.

ورزش و اقسام ورزش هادر سنین مختلف؛

هر سن و سالی ورزش خاص آن دوران را می طلبد،؛

۱ – سنین نوزادی؛ در نوزادی بدن بچه با همه فعالیتی که خود بچه بطور طبیعی انجام می دهند، مادر نیز با ماساژ دادن و حرکات نرمشی که به بچه می دهد، به تحرک بیشتر اعضای بدن بچه کمک می کند.

۲ – سنین نوجوانی و جوانی؛ در این سنین با توجه به رشد طبیعی بدن، علاوه بر نرمش های لازم، نیاز به تحرک بیشتری هست، که بایستی انجام پذیرد، در این مورد وظیفه اولیا و بزرگتر ها هست که با راهنمائی و توجه خاص، جوان را تشویق به انجام ورزش و تحرک بنمایند، و به صورت ماهرانه با بیان نیاز های بدن به حرکت و فعالیت بطور غیر مستقیم آنها را وادار به تحرک نمایند، بطوریکه خودشان به حالت خود خواسته به ورزش بپردازند، با توجه به اینکه در این دوره و زمانه تلفن همراه و بازیهای دیجیتالی بطور کلی تحرک را از جوانان گرفته است، نیاز به توجه به این مسئله زیاد می باشد، و با توجه به اینکه بازی های تحرک دار هم تولید شده است، با فراهم کردن آنها و در اختیار جوانان گذاشتن، آنها را تشویق به این بازیها کرد، در عین حال مزایای ورزش در طبیعت و هوای آزاد نیز به آنها یاد آوری شود.

ورزش و تحرک در سنین بالا؛

هرچه سن بالا تر می رود بایستی نوع ورزش هم هم آهنگ با آن تغییر بکند، دویدن و راه پیمائی تند از جمله ورزش هائی هست، که نباید از آنها غافل بود،

ازجمله ورزش هائی که در تمام سنین مفید بوده و انجام آن در سالم و جوان نگاه داشتن بدن خیلی مؤثر هست یوگای جسمانی می باشد، این ورزش باحالت کششی که دارد تمام سلول ها و غدد بدن را وادار به حرکت می کند، با توجه به اینکه ورزش سبک و مفرحی هم هست. در صورت اجرای این حرکات جوانی و سلامت بدن تضمین می گردد، در این زمینه کتاب یوگا، برنامه تمرین یوگا در۲۸ روز، نگارش ریچارد هیتلمن، کتاب فوق العاده مفیدی می باشد.

ورزش در سنین بالای هفتاد و هشتاد سال؛

هر انسانی در سنین بالا تمایل زیادی به تنبلی و به استراحت زیاد دارد، در صورتیکه بایستی بطور خیلی جدی از استراخت و تنبلی زیاد احتراز بکند، در این سنین نیاز به ورزش و تحرک اهمیت زیادی پیدا می کند، منتها بایستی این تحرک و ورزش با دقت بیشتر و با احتیاط انجام پذیرد، ودر عین حال مداوم و پیگیر عمل شود، در این سنین حرکات نرم رقص مانند کمک زیادی به نرم بودن بدن می نماید، این حرکات بایستی در رختخواب هم انجام گیرد، و هر یکی دو ساعت این حرکات انجام پذیرد در غیر اینصورت بدن خشک می شود، که همین خشک شدن اصلاً خوب نیست. اگراحیاناً در موقعیتی هستیم که مجبوریم اکثراً در رختخواب باشیم، در این حالت با حرکت دادن تمام اعضای بدن ( دست ها، بازوها، سر و گردن، سینه، شکم، پهلو ها، باسن، رانها، پاها، انگشتان دست و پا.) بدن خود را نرم نگاه داریم.

رقص بهترین ورزش در تمام سنین؛

با توجه به اینکه در رقصیدن تمام اعضای بدن به کار گرفته می شود، در نتیجه تمام سلول ها به فعالیت وا داشته می شوند. رقص های محلی ما بهترین رقص ها هستند، اگر رقص با موزیک هم توأم بشود علاوه بر جسم، روح هم شاد و سالم می گردد. که اهمیت سلامتی روح کمتر از سلامتی جسم نمی باشد. ( ادامه دارد )

راه وروش خوب زیستن، 3؛
راه و روش خوب زیستن، 5
Facebooktwitterlinkedinmail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *