آموزش گام به گام متره برآورد – گام نهم

به مصداق بیانات خواجه حافظ شیرازی «که عشق آسان نمود اوّل ولی افتاد مشکل ها» بنده در این مقاله ها نیّتم آموزش متره به صورت ساده و گام به گام بوده، لذا در خواست کردم دوستانی که می خواهند متره را یاد بگیرند نقشه ای ساده از یک منزل مسکونی ترسیم کنند، و بر اساس آن شروع به متره ی آیتم های آن نقشه بکنند.

به نظرم رسید بایستی خودم نیز به عنوان نمونه این کار را انجام دهم. لذا پلان درج شده در مقالات قبلی را بدون در نظر گرفتن اصول معماری و محاسباتی ترسیم کرده و پی کنی و سنگ لا شه چینی آن را نیز محاسبه کرده و نشان دادم. در زمان متره ی پی کنی وقتی به پوشش سقف فکر کردم متوجه شدم دهانه سقف برای تیر ریزی زیاد است، لذا دو عدد ستون هم در وسط قرار دادم.

در مرحله بعد متوجّه شدم اگر قرار است شناژهای پی را بوسیله شناژهای قائم به شناژ زیر سقف متصّل نماییم تا در مقابل زمین لرزه مقاومت داشته باشد،  بایستی پی ستون های وسط هم به شناژ های طرفین متصّل گردد، چون در حالت تک بودن در مقابل زمین لرزه آسیب پذیر خواهد بود. اوّل فکر کردم از این مسئله بگذرم و متره را ادامه دهم چرا که نیّت فقط آموزش متره بود ولی نتوانستم زیرا این طرز تفکّر با شرایط یک مترور جور در نمی آید.  قبل تر نیز در تعریف مشخصّات مترور مطرح کرده ام که مترور بایستی دقیق، باحوصله، پی گیر، جدّی، آشنا به طرّاحی، محاسبات مقاومتی و اجرا باشد. و همزمان با متره، ضعف های نقشه را شناسایی کرده و در برطرف کردن آن جدّی باشد. لذا تصمیم گرفتم نقشه پی کنی را به طور کامل با اضافه کردن اتصال پی ستون ها به شناژها ترسیم نموده و متره پی کنی را مجدداً بنویسم.

با اینکه نقشه ای که متره ی آنرا مینویسیم یک طبقه است، ولی متره ی پلّه نیز قابل توجّه است، لذا من پلّه ای برای طبقه بالا هم در نظر گرفته ام که آن را هم شرح دهم. در نتیچه پی پلّه را هم درنقشه نشان داده و به متره پی کنی اضافه نمودم. درنتیجه نقشه و متره پی کنی به شکل زیر در آمد.

توصیه: دوستانی که به طور جدّی مصمّم به یادگرفتن متره و برآورد هستند، با دقّت تمام متره پی کنی را با نقشه درج شده بررسی و مقایسه کنند. با این دید که اگر اشتباهی در محاسبه متره هست، آن را اصلاح نمایند، یعنی متره نوشته شده را دقیقاً کنترل نمایند.

آموزش گام به گام متره برآورد-گام هشتم
آموزش گام به گام متره برآورد- گام دهم
Facebooktwitterlinkedinmail

  3 comments for “آموزش گام به گام متره برآورد – گام نهم

 1. .-.
  5 آوریل 2016 at 11:52 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید به آقای مسعود مهذب بلاغی و تشکر از مطالب مفید سایتتون.
  من برای درس متره وبرآورد نقشه ی زمینی با مساحت ۲۰۰٫۰۹ مترمربع و زیر بنای ۶۳۵٫۰۰متر مربع رو از شهرداری گرفتم میخوام متره کنم یک سری سوال دارم اگه بشه لطفا به ایمیلم لطف کنین جواب ها رو بفرستین ،توی این سایت هم جواب ها باشه،ممنون میشم.
  وقتی مساحت زمین ۲۰۰ متر هست میتونیم قالب رو فلزی در نظر بگیریم؟؟ به خاطر اینکه زمین بزرگ هست (چون معمولا قالب زمین های کوچک رو آجری و زمین های بزرگ رو فلزی می سازن) تشخیص این که خاک برداری با ماشین یا دستی میتونم بگم چون زمین بزرگ خاک برداری ماشینی؟
  خرک به چه معنی ؟ توی نقشه یه دیتیل هست که اسمش خرک میشه لطفا کمی توضیح بدین؟
  از کجا میتونیم بفهمیم زمین خاک نباتی زیاد داشته یا نه ؟ الان که این نقشه ساخته شده به کارگرها و.. هم دسترسی ندارم؟
  ایا باید حتما توی ستون شرح عملیات مثلا مرحله پی کنی رو شماره گذاری کنیم ؟
  پلان فونداسیون تقویتی بالا یعنی چه ؟ میشه یکم راجب پلان فونداسیون تقویتی توضیح بدین.
  برای متره فقط نقشه ی سازه به درد میخوره؟ از نقشه ی معماری چه استفاده ای میکنیم؟
  علامت T TOP به چه معنی ؟
  ۳T22 یعنی چه ؟
  میشه در مرحله خاکبرداری یکبار به طور کلی طول ها را اندازه زده و جمع کنیم و یکبار عرض ها وتعداد مشابه رو وبعد کلا محاسبه کنیم ؟
  میتونید چند کتاب معرفی کنید که دیتیل ها رو خیلی کامل توضیح داده باشه ؟فقط شکل نباشه علائم رو هم بنویسه چی ؟ چون توی کتاب عناصر جزئیات ساختمانی دیدم که یک سری شکل ها بود ولی توضیحش خیلی کامل نبود؟
  نقشه ی من شناژ نداره، فونداسیون هست محاسبه ی طول و وزن آرماتور به چه شکل میشه ؟
  نرم افزار تکسا چی ؟
  از جدول اشتایل برای متره درکجا استفاده می کنیم ؟ طول وعرض و وزن و… رو نمیشه از جدول کمک گرفت
  روش های سریع برای متره کردن چی ؟
  ببخشید سوال ها زیاد شد.
  بازم ممنون از مطالب مفیدتون.

 2. صادق
  18 می 2016 at 4:12 ق.ظ

  کاش همینطوری ادامه بدید.من به متره خیلی علاقه دارم و پیگیر مطالب ارزشمند شما هستم.تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *