متره قراردادهای زیر بنائی. گام ۵۹ آموزش گام به گام متره برآورد

در قرارداد هائی که به صورت زیر بنایی به اجرا گذاشته می شوند نوع تهیّه صورت وضعیّت موقّت چگونه باید باشد؟ این سؤالی است که اغلب پیش می آید. با اینکه این مطلب در مقالات نوع واگذاری پروژه برای اجرا، مطرح شده و می توان به آن مراجعه کرد، ولی با این حال در اینجا هم درباره آن صحبت می کنیم؛

طبق معمول همه پروژه ها در این نوع پروژه ها هم بایستی:

 • اوّل: نقشه های طرح کاملاً آماده شود.
 • دوّم: حجم ریالی پروژه از طریق متره بر آورد دقیقآ محاسبه شود.
 • سوّم: پروژه به مقاطع مختلفی تقسیم بندی شده و مبلغ ریالی آن مقاطع نیز محاسبه  گردد.
 • چهارم: با مقایسه مبلغ ریالی آن مقاطع با مبلغ کل، ضریب در صد آن مقاطع مشخّص شود.
 • پنجم: در زمان اجرا به نسبت پیشرفت هر مقطع مبلغ کارکرد آن مقطع را محاسبه نمایند.

در زمان نوشتن صورت وضعیّت موقّت در صد پیشرفت هر مقطع را با حضور مهندس ناظر تعیین کرده و با ضرب آن به در صد تعیین شده آن فعالیّت مبلغ کار انجام شده را به دست می آورند.

این روشی است که بایستی انجام شود تا صورت وضعیّت های موقّت نزدیک به واقعیت باشد، ولی در جامعه کاری ما اکثراً این کار را نمی کنند، بلکه به صورت تجربی پس از اینکه کار را به مقاطعی تقسیم کردند، برای آن مقاطع  در صدی به صورت حدس و گمان در نظر می گیرند و بر اساس آن عمل می کنند. این روش اگر مقاصد خاصّی منظور نبوده باشد و خیلی منصفانه هم در صد تنظیم شده باشد، باز هم نمی تواند خالی از اشکال باشد. چون یک فرد هر قدر هم که با تجربه باشد نمی تواند در صد دقیقی در نظر بگیرد. برای اینکه موارد متغیّر در اجرای ساختمان زیاد است.

به عنوان مثال در یک پروژه خانه سازی به صورت انبوه بین کارفرما و پیمانکار اختلاف پیش آمده بود، و پروژه متوقّف گردید. از من خواستد مسئله پیش آمده را بررسی نمایم.

در بررسی که به عمل آوردم متوجّه شدم که قیمت کلّ پروژه را پایین گرفته اند و از طرف دیگر درصد پی سازی و اسکلت و سفت کاری را در صد بالائی در نظر گرفته اند در نتیجه ابتدای کار خوب پیش رفته ولی وقتی به نازک کاری رسیده اند با کمبود مالی مواجه شده اند و در نتیجه اشکالات موجود پیش آمده و پروژه به صورت تعلیق در آمده بود.

در این نوع قرارداد ها که اکثراً هم با قیمت پائین و غیر واقعی منعقد گردیده و در نهایت هم به چندین برابر قیمت پیش بینی شده اوّلی پس از مدّت خیلی بیشتر از مدّت تعیین شده اوّلی تمام می شود، اشکالات زیادی وجود دارد، از جمله نادیده گرفتن هزینه های اجتناب ناپذیر بالا سری پروژه ، که حد اقل معادل سی در صد پروژه می گردد.

بارها مشاهده شده که اشخاصی به حساب خودش خیلی هم دانش و تجربه دارند وقتی قیمت عملیّاتی مانند کاشی کاری را حساب میکند، فقط مقدار کاشی و ملات و بنّا و کارگر مربوطه را در نظر می گیرد، و فراموش می کنند که کاشیکاری رئیس کارگاه هم می خواهد. پس برای هر فعالیت مواردی چون ریس کارگاه، کارپرداز، حسابدار، انباردار و سایر فعّالان جنبی و هزینه های جنبی از قبیل بیمه، مالیات، هزینه های پذیرائی، ایاب و ذهاب  به اضافه خیلی هزینه های دیگر که به عنوان هزینه بالا سری مطرح می باشد بایستی در نظر گرفته شود.

متأسفانه در جامعه کاری ما هزینه های بالا سری تا حدود زیادی ناشناخته مانده است، به شرح: ( پیوست شماره ۳ فهرست بها) که بایستی توجّه بیشتری به آن بشود.

تقسیم بندی مقاطع مختلف و تعیین در صد آنها در پروژه مطرح شده در بالا را که توسط پیمانکار پروژه که مهندس واردی هم بود تنظیم شده است، عیناً در پایین نشان داده می شود.

 

متره قراردادهای زیر بنائی. گام 59 آموزش گام به گام متره برآورد

آنالیز بها (بخش 6)، گام 58 آموزش گام به گام متره و برآورد
هزینه های بالاسری.6 قسمت 1 .گام 60 آموزش گام به گام متره برآورد
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

  2 comments for “متره قراردادهای زیر بنائی. گام ۵۹ آموزش گام به گام متره برآورد

 1. امیدرجائی
  ۲۷ آذر ۱۳۹۵ at ۱:۳۴ ب.ظ

  درود استاد عزیز.
  وقت شما بخیر.
  عید هم مبارک.
  تشکر بابت مطالب عالیتون.

  • ۲۸ آذر ۱۳۹۵ at ۷:۴۳ ق.ظ

   باسلام و درود به جناب آقای مهندس رجائی عزیز و تشکر از لطف شما. این عید سعید بر شما هم مبارک باشد انشاءلله.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *