کنترل پروژه در آموزش گام به گام متره برآورد، مهندسی ارزش قسمت هفتم؛ روش های تدوین شده برای مهندسی ارزش. گام ۹۰,Q

با نام و یاد خدا و برای خدا.

پندار نیک + گفتار نیک + کردار نیک = زندگی نیک.

۵ – روش های تدوین شده برای مهندسی ارزش؛

به طوریکه در مقالات گذشته مطرح شد مهندسی ارزش عبارت است از ارزش یابی، تحلیل ارزش ها و در نتیجه کم کردن زمان اجرا یا زمان تولید، و پائین آوردن هزینه ها و حفظ و یا بالا بردن کیفیّت محصول و یا کار می باشد، و مطرح شد که این مهندسی ارزش در تمام شئونات و مراحل زندگی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجائیکه این روش در سال ۱۹۷۴ میلادی در شرکت جنرال مکانیک آمریکا به صورت سیستماتیک تری مطرح گردید، و فواید زیادی از آن حاصل شد، در نتیجه بعد از آن در ارگان های دیگر آمریکا و سایر کشور ها، پی گیری شد وبه روش و مراحل آن اضافه گردید، و امروزه تبدیل به یک اصل گردیده است، و تیم های مهندسی ارزش تشکیل می شود، بخصوص در رشته عمران، از آنجائیکه رشته عمران با تخصّص های متعدّدی سر و کار دارد از قبیل؛ نقشه برداری، معماری، سازه، متره بر آورد، تأسیسات برقی، تأسیسات مکانیکی، محوطّه سازی و شهر سازی، لذا طبیعی می باشد که مهندسی ارزش برای هر رشته به طور جداگانه بوده باشد، به همین علّت مهندسی ارزش در رشته عمران به صورت تیمی متشکّل از همه رشته ها می باشد، که هر یک از تخصّص ها نظرات خودشان را مطرح نموده و از نتیجه حاصل از نظرات تیم نتیجه مطلوب حاصل می شود.

من در مورد روش های تدوین شده برای مهندسی ارزش خیلی مطالعه کردم، خوشبختانه امروزه علم و اطلّاعات از حالت اختصاصی خارج شده است، و داریم در زمانی زندگی می کنیم که دیگر علم فقط در مراکز علمی و دانشگاه ها نبوده و دیگر علم فقط فروشی و یا خریدنی نیست، بلکه به برکت اینترنت می توان علم و اطلّاعات را به راحتی به دست آورد، به طور مثال وقتی در جستجو گر گوگل می زنید؛ مهندسی ارزش، چندین سایتی که در باره مهندسی ارزش نوشته اند باز می شود، و انصافاً هم اکثر آنها مخلصانه نوشته شده اند، من در مورد مهندسی ارزش از مطالعه این سایت ها خیلی مطالبی به دانسته های خود افزودم، در مقالات خودم نیز بطوریکه مطرح کرده ام از مطالب سایت های مختلف بهره مند شده و در بعضی موارد عین مطالب آن سایت ها را آورده ام، منتهی باید توجّه کرد که مهندسی ارزش در حالت کلّی مطرح می شود، و در تمام مراحل زندگی قابل استفاده می باشد، ولی ما در اینجا می خواهیم مهندسی ارزش در رابطه با عمران را مطرح نمائیم، دوستانی که به خواهند در این باره بیشتر بدانند می توانند به سایت های مربوطه مراجعه کرده و از کتاب های معرفّی شده در سایت ها هم بهره مند شوند.

در اینجا برنامه کاری مهندسی ارزش را از سایت( ویکی پدیا ) به شرح زیر می آورم، و بعداً در رابطه با بهره گیری از تعریف ها در رابطه با مهندسی ارزش در رشته عمران صحبت می کنیم؛

برنامه کاری مهندسی ارزش؛ نقل از سایت ویکی پدیا؛

برنامه کاری مهندسی ارزش ارایه ای از رویکرد ها و عملکرد لازم برای بدست آوردن جواب بهتر و مؤثّر برای مسئله می باشد، برنامه مهندسی ارزش شامل شش فاز می باشد، البتّه به دلیل اینکه اگر نتایج یک مطالعه مهندسی ارزش اجرا نگردد، عملاً هیچ فایده ای نداشته است، بعضی افراد فاز اجرا را نیز جزو فاز های برنامه کاری می دانند.

۱ – فاز اطلّاعات.

۲ – فاز تحلیل کارکرد.

۳ – فاز خلاقیّت، نو آوری.

۴ – فاز ارز یابی.

۵ – فاز توسعه.

۶ – فاز ارائه.

۷ – فاز اجرا.

اجرای مهندسی ارزش؛

۱ – بهره گیری از کارشناسان چند تخصّصی برای اعمال تغییرات.

۲ – تکمیل تدریجی تغییرات از طریق مطالعه و بررسی عینی کار.

۳ – بهره گیری از یک منطق اساسی برای طرح پرسش ها.

۴ – برنامه ریزی انجام کار.

همانطور که قبلاً هم مطرح کردم برای آشنائی بیشتر با روش های مهندسی ارزش می توان از کتابها و سایت های مربوطه بیشتر بهره مند شد.

روشی که می توانیم در رشته عمران از مهندسی ارزش بهره مند شویم؛

بطوریکه می دانیم و مطرح هم کردیم در رشته عمران از لحظه زمان پیدایش ایده طرح یک پروژه و طی مراحل آن تا رسیدن به اجرا و تکمیل آن بایستی تمام روش های مطرح شده مدّ نظر بوده باشد، باید توجّه کرد که در مسیر هر یک از مراحل پروژه موارد فوق به طور مستمر در نظر گرفته شود، و بطور کلّی تمام موارد ارز یابی شده و با حذف موارد زاید و تشریفاتی زمان اجرا و مقدار هزینه را حتّی الامکان کاهش داده، و در مقابل به کیفیّت کار افزوده شود، بطور مثال در مورد کاشی کاری دیوار سرویس ها که اکثراً با کاشی های به ابعاد ۱۵ *۱۵ و یا ۲۰ * ۲۰ اجرا می شود از کاشی های به ابعاد بزرگتر، درابعاد دو متر در یک متر و یا ابعاد دیگر که امروزه تولید می شود استفاده کرد، اگر توجّه بکنیم استفاده از کاشی های بزرگتر فواید زیادی می تواند داشته باشد، از قبیل سرعت اجرا، داشتن حالت بهداشتی بهتر، به خاطر کم کردن بند های کاشی ها و جلو گیری از تجمع باکتری ها در بند ها، داشتن نمای یک دست، و احتمالاً صرفه جوئی در هزینه. پس به نظر می رسد که بهتر است از کاشی های به ابعاد بزرگتر استفاده بکنیم، مشابه این مورد در بقیه قسمت های پروژه ها نیز پیش می آید، باید توجّه کرد که همیشه یک راه نزدیکتر و بهتری وجود دارد.

کنترل پروژه در آموزش گام به گام متره بر آورد، مهندسی ارزش قسمت ششّم، مهندسی ارزش در زمان اجرای پروژه؛ 90,
کنترل پروژه در آموزش گام به گام متره بر آورد، مهندسی ارزش قسمت هشتم؛ مثال هائی برای مهندسی ارزش، گام 90،R
Facebooktwitterlinkedinmail

  3 comments for “کنترل پروژه در آموزش گام به گام متره برآورد، مهندسی ارزش قسمت هفتم؛ روش های تدوین شده برای مهندسی ارزش. گام ۹۰,Q

 1. شعبان یوسفیان
  20 فوریه 2020 at 9:01 ب.ظ

  استاد بزرگوار سلام
  مطالب زیادی و مفیدی در رابطه با مهندسی ارزش نوشته شده که برای دانشجویان و مهندسین شاغل در صنعت احداث بسیار مفید خواهد بود . مطالبی در رابطه با تاریخچه بوجود آمدن آن و لزوم بکارگیری دانش مهندسی و ابتکار عمل در کار و پویا بودن مهندسین کاملا بجا و ارزشمند است .
  به نظر اینجانب پیماران به دلیل داشتن تجربه اجرایی در کارهای مختلف و مشابه شایسته ترین گروه در به ثمر رساندن مهندسی ارزش هستند چرا که حین اجرای کار از نزدیک با شرایط پیش برد کار در گیرند به عنوان مثال در یک پروزه سد سازی ممکن است با اصلاح مسیر تونل انحراف صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه انجام داد که حاصل تجربه پیمانکار تخصصی سد سازی خواهد بود می توان انجام داد که البته مثالهای متعددی در همه رشته های مهندسی از جمله راه و پل و ساختمان می شود زد که عمده آنها در هشت قسمت گذشته بیان شد .
  ضمنا بخشنامه مهندسی ارزش سازمان برنامه پیوست می شود تا شاید کمکی به تفهیم بیشتر موضوع نماید .
  ارادتمند .

  • 24 فوریه 2020 at 7:49 ق.ظ

   سرور گرامی جناب آقای مهندس یوسفیان سلام و درود بر شما، و تشکّر فراوان از لطف و محبّت شما. بلاغی

 2. Bakhshi
  27 فوریه 2020 at 8:21 ق.ظ

  با سلام و احترام حضور استاد بزرگوارم، مطالب ارائه بسیار مفید و کاربردی می باشند. در واقع چیزی که در مهندسی ارزش می تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد ، شکستن خط فکری و عبور از حد و مرزهای رایج و شیوه های استفاده شده تا کنون می باشد. چنانکه علوم نوین این دیدگاه را به بشر می دهد که برای خلق یک اثر راهکارها و شیوه های نوین و جدیدی را امتحان کند و فقط از الگوهای قبلی پیروی نکند. خلاقیت، ابتکار و نوآوری در شیوه های اجرای کار و یا حتی استفاده از مصالح نوین و طراحی های خلاقانه ، می تواند دنیای جدیدی را خلق کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *