گام ۸۶ آموزش گام به گام متره بر آورد؛ کنترل پروژه

با نام و یاد خدا و برای خدا
پندار نیک + گفتار نیک + کردار نیک = زندگی نیک

در گام ۸۶ پیرو متره فعالیّت ها برای کنترل پروژه فعالیّت های شماره ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ را بر آورد می کنیم. در بر آورد متره فعالبِّت شماره ۱۳ یعنی رنگ آمیزی با توجّه به اینکه قیمت رنگ آمیزی در فهرست بها یک رقم تعیین شده است، لذا از بر آورد هزینه قسمت های مختلف رنگ آمیزی، از قبیل سمباده زنی و آستر کاری صرفنظر کرده و فقط به بر آورد کل رنگ آمیزی اکتفا می کنیم.

در بر آورد سطح رنگ آمیزی بر اساس تعریف فهرست بها عمل می کنیم، با وجود این مواردی هم هست که بایستی مورد توجّه قرار گیرد، از قبیل رنگ آمیزی در های چوبی بدون شیشه خور، در اینگونه در ها فهرست بها فقط محاسبه دو روی در را مطرح می نماید، در صورتیکه سطح ضخامت هر چهار طرف در هم رنگ آمیزی می گردد، با توجّه به تعدادزیاد در ها در ساختمان، این مورد رقم زیادی می شود، و به نظر من بایستی محاسبه و منظور گردد.

در بر آورد فعالیّت شماره ۱۴ (پیاده رو سازی)، با توجّه به کم هزینه بودن آنهااز یک طرف، واز طرف دیگر مقدار متره زیاد آنها، می توان از محاسبه آنها صرفنظر کرد، و رقمی در حدود هزینه آنها در نظر گرفت، ولی از آنجاییکه آشنائی به متره آنها مطرح می باشد، لذا متره آنها نیز تنظیم گردید.

در عین حال با توجّه به اینکه؛ خیلی موارد هم هست که در تعریف فعالیّت ها مطرح نشده است، از قبیل فرش کف با موکت ویا پارکت، و همچنین خیلی موارد دیگر از قبیل؛ چاه ارتینگ، حمل مصالح بیش از ۳۰ کیلومتر، نصب کولر، نصب کنتور های؛ آب، برق و گاز. همینطور نصب اجاق خوراک پزی، ماشین لباسشوئی، ماشین ظرفشوئی و غیره، در تعریف فعالیّت ها مطرح نگردیده است، لذا برای همه آنها یک رقمی معادل هشتاد میلیون ریال در نظر گرفته شده و در فعالیّت شماره ۱۵ منظور گردید.

با بر آورد فعالیّت های فوق هزینه کلّ پروژه مشخّص می گردد، و در نتیجه در گام بعدی در صد هزینه هر فعالیّت، و همینطور در صد زمانی هر فعالیّت را پی خواهیم گرفت.

در زیر؛ نمودار بر آورد هزینه فعالیّت های شماره ۱۳، ۱۴و ۱۵ نشان داده می شود؛

گام 85 آموزش گام به گام متره بر آورد؛ کننترل پروژه
گام 87متره برآورد، کنترل پروژه، محاسبه در صد فعالیّت ها.
Facebooktwitterlinkedinmail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *