برگزاری مناقصه و تعیین پیمانکار

اکثراً مهندسین مشاور قیمت پروژه را بر اساس فهرست بها تعیین می کنند وتوجه زیادی به قیمت روز ندارند.در صورتیکه فهرست بهای مورد استفاده مرتبط به همان سال باشد مشکل زیادی پیش نمی آید. ولی اگر در زمان قیمت گذاری پروژه فهرست بهای همان سال نباشد و مجبور شوند از فهرست بهای سال های قبل استفاده نمایند بایستی مقادیر با قیمت روز هم حساب کرده وضریب تطبیق آن رابر آورد کرده و آن ضریب را به صورت محرمانه نگه داری نمایند . تا در زمان گشودن اسناد مناقصه ضریب پیشنهادی پیما نکاران را با ضریب برآورد کرده خودشان مقایسه کرده و قیمت هر کدام از پیمانکاران که به آن ضریب نزدیکتر باشد پروژه را به آن پیمانکار واگذار نمایند.

ولی اکثراً پروژه را به پیمانکاری واگذار می کنند که پائین ترین قیمت را می دهد که این مسئله بزرگترین مشکل پروژه میگردد چون پیمانکاری که پایینترین قیمت را داده اگر قیمت نا معقولی بوده باشد مسلماً درزمان اجرا به مشکل بر خواهد خورد و برای فرار از آن مشکل به هر وسیله ای متو ّسل خواهد شد و از همین جا در گیریها با دستگاه نظارت شروع شده و باعث زمین گیر شدن پروژه می گردد. در نتیجه مدّت اجرای پروژه خیلی طولانی شده و به موقع به اتمام نمیرسد و کیفیت اجرای آن هم طبیعتاً پائین است و پروژه هرگز مسیر صحیح ومنطقی خودرا طی نخواهد کرد .

مدیریّت پروژه : تنظیم چارت پروژه
مسیر اجرای پروژه 1 : تعاریف؛ پروژه،عمران،پروژه های عمرانی،کار فرما،مجری
Facebooktwitterlinkedinmail

  2 comments for “برگزاری مناقصه و تعیین پیمانکار

 1. بهزاد نعیمی
  30 سپتامبر 2015 at 10:05 ق.ظ

  سلام خدمت جناب مهندس بلاغی عزیز.
  واقعا تشکر بابت مطالب بکر و باز شما در باب مسائل مطروحه.
  مواردی میتواند دفتر فنی را اذیت کند همانطور که شما استاد بزرگوار میدانیدردیفهای فهرست بها حداکثر به ۴عامل(نیروی انسانی-ماشین الات وابزار-مصالح-حمل مصالح) تقسیم شده اند.که مقدار عوامل نیروی انسانی و ماشین الات با توجه به منطقه و تخصص متفاوت است یعنی علاوه بر سرعت کارگران و معماران و بناها با یکدیگر فرق میکند دقت وسایل نیز با هم فرق میکند بخشنامه۴۹۵۱مورخ۹/۹/۷۷میگویید نیروی انسانی وماشن الات میتوان کلا یک قلم عنوان کرد ولی جهت مصالح باید به تفکیک محاسبه شود.
  سوال از خدمت بزرگوار این است ما برای آنالیز قیمت باید قیمت روز موارد ۴عامل را بدانیمو در قیمتهایی که درفهرست بها نیست اوضاع بدتر است چه ضریب عوامل۴گانه را علاوه برا استعلام قیمت بدانیم…ایا منبع خاصی به جز مرکز آمار میتوان پیدا کرد تانرخ به روز ۴عامل را بدانیم
  با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *