پروفیل های طولی و عرضی جاده

پس از مطالعات اولیّه، زمین شناسی، نقشه برداری های لازم و تعیین مسیر وطراحی اولیه، پروفیل طولی و عرضی راه تهیه می شود.
برای تهیه پروفیل طولی، خط زمین طبیعی براساس ارتفاعات برداشت شده زمین ترسیم می شود، بعداً خط پروژه که بر اساس طرح اولیّه تهیه شده است ترسیم می گردد (خط پروژه ، خط نهائی وتمام شده وسط جاده می باشد).

پروفیل طولی خط طولی وسط جاده را نشان می دهد و سایر مشخصات جاده در پروفیل های عرضی و دیتیل های اجرائی مشخص می کردد.

پروفیل عرضی که جهت اجرا و محاسبه حجم عملیات خاکریزی و خاکبرداری مورد استفاده قرار می گیرد بایستی با دقت و حوصله زیادی تهیّه گردد، پروفیل عرضی اکثراً براساس پستی بلندی های زمین طبیعی تهیه می شود ولی در مناطقی که زمین طبیعی هموار باشد به فاصله هر ده یا پانزده متر، به نسبت موقعیت زمین طبیعی تهیه می شود.

بهترین حالت برای تهیه پروفیل عرضی این است که پس از میخ کوبی پروفیل طولی مسیر، نقاط پروفیل عرضی در محل های مورد نیاز تعیین گردیده و میخ کوبی شود و عرض جاده در آن نقاط با اضافه چند متر بیشتر برحسب موقعیت، میخ کوبی شده و ترازیابی گردد و سرانجام بر اساس رقوم به دست آمده پروفیل عرضی ترسیم گردد.

پروفیل عرضی در خاکبرداری ها

در خاکبرداری ها چند حالت پیش می آید : اول این که زمین طبیعی نسبتاً هموار باشد در این صورت با محاسبه عرض جاده با درنظر گرفتن شیب عرضی جاده و ضخامت روسازی(سساب بیس، بیس، رویه آسفالت) عرض خاکبرداری به صورت قائم مشخص می شود. برای محاسبه طول نهائی پروفیل عرضی با در نظر گرفتن شیب تعریف شده برای طرفین جاده و ارتفاع خاکبرداری در انتهای عرض جاده عرض نهائی خاکبرداری محاسبه وترسیم می گردد. مانند کروکی زیر:

پروفیل عرضی خاکبرداری در زمین هموار

حالت دوم حالتی است که زمین طبیعی عرض جاده در محل پروفیل شیبدار باشد. در این حالت راحت ترین نوع پیدا کردن نقطه انتهائی پروفیل (یعنی نقطه شروع خاکبرداری) ازطریق ترسیم می باشد. به این ترتیب که در نقطه انتهائی عرض جاده ارتفاع و رقوم را معین کرده وشیب زمین را ازطریق نقشه برداری مشخص کرده و با ترسیم شیب زمین وشیب کناری خاکبرداری نقطه تلاقی دوشیب را به دست آورده وبدین ترتیب پروفیل را ترسیم نمود. مانند کروکی زیر:

پروفیل عرضی در زمین شیب دار

پروفیل عرضی در خاکریزی

باتوجه به اینکه پروفیل عرضی درخاکریزی ملموس تر می باشد لذا کشیدن آن هم به نسبت راحت تر است.
در زمین هموار براساس رقوم پروژه اکس جاده و کسر ضخامت روسازی و شیب عرضی جاده خط بالائی پروفیل ترسیم می شود، بعداً خط زمین طبیعی براساس رقوم برداشت شده ترسیم گردیده و با توجه به شیب خاکریزی جاده که عموماً یک به یک در نظرگرفته می شود، ترسیم پروفیل تکمیل می گردد. مانند کروکی زیر:

پروفیل عرضی خاکریزی در زمین هموار

در مواردی که خاکریزی درشیب باشد ترسیم پروفیل به ترتیب ترسیم در خاکبرداری خواهدبود .

نکاتی درباره راه سازی
بستر سازی در راه
Facebooktwitterlinkedinmail

  12 comments for “پروفیل های طولی و عرضی جاده

 1. sadegh
  28 ژوئن 2017 at 10:16 ق.ظ

  سلام من میخام پروژه راهمو انجام بدم ۱۲روزم بیشتر فرصت ندارم هیچ ذهنیتی از پروفیل عرضی و طولی و.. ندارم میشه بهم کمک کنید؟؟
  پیکه های پروژه برداشت شده از اونجا به بعد میشه بهم کمک کنید از طریق فیلمی اگ داشته باشید ک روند کلی پروژه رو توضیح بده خیلی دعاتون میکنم اگ راهنمایی کنید.ممنون

  • 30 ژوئن 2017 at 7:54 ق.ظ

   با سلام
   با عرض معذرت من نمیدانم برای انجام دادن پروژه تان چه کارهایی را انجام داده اید و چه کارهای دیگری باید انجام دهید، آیا کلیه مطالبی را که در سایت موجود است مطالعه فرموده اید؟ چون فکر می کنم در صورت مطالعه آنها می توانستید به نتیجه برسید.

 2. سجاد
  19 جولای 2018 at 2:44 ب.ظ

  سلام در نیمرخ های عرضی CC و C.F و T یعنی چه؟

  • 23 جولای 2018 at 7:58 ق.ظ

   با سلام، در نیمرخ های عرضی مطالبی که مطرح می گردد؛ عبارتند از خاکبرداری که با حرف C نشان داده می شود و حرف F که برای خاکریزی می باشد. ولی در مورد حرف T چیزی به یادم نیفتاد. باید دید نظر تهیّه کننده پروفیل چه بوده است؟ اگر نمونه پروفیل را داشتم می توانستم تشخیص بدهم.

 3. 10 آوریل 2019 at 12:09 ب.ظ

  عرض سلام و خسته نباشید.
  سپساس از مطالب عالیتون.

 4. M
  18 ژوئن 2019 at 11:59 ق.ظ

  با سلام. در مناطق روستایی برای اینکه کیفیت راهها و کوچه ها برای عبور و مرور بهتر شود بدون خاک برداری بارها و بارها اومدن و خیابان های فرعی و کوچه ها رو شن زیری کردن و این کار باعث شده که ارتفاع کف کوچه ها و خیابان های فرعی نسبت به خیابان اصلی اسفالت و جدول کشی شده بیشتر بشود . مشکلی که هست اینه که ارتفاع کف جاده نسبت به ورودی خونه ها میشه گفت دو پله بالاتر رفته و با گذشت سال ها که قرار هست جدول کشی انجام شود امدند و نیم رخ طولی و عرضی و میزان خاک برداری رو نمیدونم مهندس عمران ناظر بنیاد مسکن چگونه محاسبه کرده که باز جدول ارتفاعش از جاده بیشتر شده و مردم باید یه پله دیگه به ورودی خونه هاشون اضافه بکنند تا بتوانند از حیات خونه شون وارد خیابان بشوند. ارتفاع جدول و خیابان بالاتر از ارتفاع حیات منزل تمامی اهالی منطقه است. برای رسیدگی به این مشکل و پیگیری و اصلاح و یا بررسی و نحوه صحیح این موضوع ایا راهکاری است و یا ارگانی پیگیر این موضوع هست که تقاضا بکنیم و پیگیری بکنیم تا مشکل مرتفع گردد؟ با سپاس

  • 18 ژوئن 2019 at 1:59 ب.ظ

   با سلام، این مشگل بطور کلّی در اکثر جاها وجود دارد، و تا زمانیکه جامعه ما به خود نیامده، و دست از سنبل کاری بر ندارد به همین ترتیب ادامه خواهد داشت. ولی در عین حال جنابعالی می توانید همین مطلب را به ارگان مربوطه مرقوم بفرمائید، شاید ترتیب اثری داده شود. از اینکه من نمی توانم راهنمائی اثاثی تری بنمایم بی نهایت عذر می خواهم.

 5. رضا
  10 اکتبر 2019 at 7:56 ق.ظ

  پروفیل تیپ چیه؟؟؟؟؟

  • 11 اکتبر 2019 at 7:03 ق.ظ

   با سلام، اکثر خاکریزی و خاکبرداری ها به یک حالت انجام می شود، که پرفیل های عرضی آنها یک حالت دارند که به صورت تیپ مطرح شده است، ولی در بعضی موارد؛ مانند اتوبان های چندبانده با بلوار وسطی آنها که پروفیل شان متفاوت می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *