دفتر فنّی : ضریب بالاسری و محاسبه آن برای پروژه ها بخش اوّل

به طوریکه در مقالات مربوط به برگزاری مناقصه و غیره یاد آوری شد، یکی از فاکتور های مهمّی که بایستی در اجرای پروژه مدّ نظر باشد هزینه بالاسری (ضریب بالاسری) پروژه می باشد، که خوشبختانه شرح مفصّل آن در پیوست شماره سه فهرست بها به طور کامل مطرح شده است.

قابل توجّه است که این هزینه ها از زمان کلید خوردن پروژه شروع شده و به طور منظّم هزینه میشوند. خواه پروژه درآمدی داشته یا نداشته باشد. بطور مثال اگر کارگاه به هر دلیلی تعطیل شده و کار نکند، اکثر این هزینه ها پرداخت میگردد، مانند حقوق پرسنل و هزینه خورد و خوراک آن ها و سایر هزینه های جاری. بنا بر این توجّه به این مطلب فوق العاده مهّم می باشد.

در زمان شرکت در مناقصه و تنظیم اسناد مناقصه درباب تعیین قیمت یکی از مواردی که میتواند قیمت قرارداد را پایین آورد هزینه بالاسری می باشد. چون می شود سود منظور شده به قرارداد را پایین تر در نظر گرفت و یا هزینه های دفتر مرکزی را به نسبت پروژه های شرکت پایین تر منظور کرد. ولی بایستی دقیقاً محاسبه کرد. و باحدس و گمان نباید کار کرد. از آنجایی که محاسبه هزینه بالاسری فقط برای مدت پروژه قابل محاسبه می باشد. و نمی توان آنرا برای مدت نامعیّن محاسبه کرد. لذا بهتر است که دقیقاّ محاسبه گردد.

اگر قرارداد بر طبق روال معمول با سی درصد ضریب بالاسری منعقد شده باشد، و ضریب تخفیف پیمانکار بطور مثال ۱۲ درصد باشد نتیجه گرفته میشود، که ضریب بالاسری پیمانکار ۱۸ درصد هست. و پیمانکار بایستی مرتّب و ماهیانه هزینه های بالا سری خود را محاسبه کرده و با صورت وضعیّت خود مقایسه نماید، و پروژه را طوری پیش ببرد که جواب گوی هزینه های بالا سری باشد.

اگر پروژه ها به صورت اصولی کار شود و از پرده پوشی های جاری در اکثر پیمانکاران در پروژه ها بگذریم و اجرای پروژه را کاملاً واضح و روشن انجام دهیم و نیازی به پرده پوشی نداشته باشیم و به یک سود حلال و منطقی قانع بشویم و در اجرای پروژه به فکر پروژه و اهداف آن بوده و انرژی خود را در بهینه انجام دادن آن به کاربریم، منافع زیادتری عایدمان خواهد شد. ازقبیل لذّت بردن از کارهای انجام شده. آرامش خاطر در زندگی و داشتن افتخار خدمت به جامعه و خوردن نان حلال. و خیلی محسنّات دیگر.

در این حالت است که محاسبه دقیق هزینه بالا سری وکنترل آن در زمان اجرا کاملاً میسّر بوده و سود حلال پیش بینی شده در پروژه را تضمین مینماید. در عین حال اگر کارفرما متوجّه این علاقه و صداقت بشود مطمئناً سود مادّی یا معنوی بیشتری منظور می نماید. امید بر این است که پروژه ها برای اجرای پروژه و سود بردن از پروژه ها تعریف شوند نه برای جابجا شدن پول. باتوجّه به مطالب فوق طرز محاسبه معقول و منطقی هزینه بالاسری برای پروژه ها وکنترل هزینه ها را درمقالات بعدی مطرح خواهیم کرد.( اگر خدا بخواهد).

رزومه؛ ضرورت آن و طرز تهیّه آن
ضریب بالاسری و طرز محاسبه آن. بخش دوّم
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

  7 comments for “دفتر فنّی : ضریب بالاسری و محاسبه آن برای پروژه ها بخش اوّل

 1. بهزاد نعیمی
  ۱۰ آبان ۱۳۹۴ at ۱۲:۳۹ ب.ظ

  سلام.ممنونم

 2. موسوی
  ۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۹:۵۸ ب.ظ

  شماره تماس با شما

 3. شعبان یوسفیان
  ۱۷ دی ۱۳۹۵ at ۷:۳۶ ق.ظ

  سلام و عرض ادب
  مطالب تهیه شده چند وقت اخیر را مطالعه کردم و از آنها لذت بردم و به سهم خودم از زحمات و خدمات بی دریغ آن معلم بزرگوار تشکر می کنم . ضمنا از ابراز محبت جنابعالی به بنده سپاسگذارم و مفتخرم که موفقیت نسبی حقیر در محضر جنابعالی پایه گذاری گردید چرا که آموزشهای اصولی شما به شاگردانی چون بنده بی شک عامل پیشرفت بوده است .
  نکته قابل ذکر در محاسبه ضریب بالاسری ، اشتباه رخ داده در جدول بالاسری عمومی می باشد که در سرفصل جدول مبلغ قرارد داد نوزده میلیارد ریال قید گردید که مبلغ یکصد و نود میلیارد صحیح است .
  ارادتمند – یوسفیان

  • ۱۹ دی ۱۳۹۵ at ۸:۱۱ ق.ظ

   جناب آقای مهندس یوسفیان سلام و تشکر فراوان از الطاف شما.
   با توجّه به اینکه جداول ارسالی جنابعالی عیناً درج گردیده لذا این اشتباه منعکس شده است.
   در ضمن در جدول 🙁 ۳ – ۲ – ۶ ):محاسبه هزینه های مستمر کارگاه _ در تیتر جدول که برای پروژه خرّمشهر محاسبه شده و مدّت آن ۲۰ ماه بوده و آماده بوده است، برای پروژه شمتیغ که مدت آن ۱۴ ماه می باشد استفاده شده است.
   با وجود اینکه محاسبات صحیح می باشد. ولی این مغایرت را یکی از دوستان باز دید کننده تذکّر داده بود. لذا اگر لطف فرموده و اصلاح شده این دو مورد را برایم بفرستید. در سایت منعکس میکنیم. باتشکرمجدّد، بلاغی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *