آموزش گام به گام متره برآورد: گام سوّم

هماطور که بارها تاکید کرده ام برای یاد گرفتن هر چیزی دقّت، حوصله و پشتکار لازم است. برای آموزش متره هم بایستی باعلاقه و پشتکار و همچنین باحوصله مطالب را پیگیری کنید.

برای یادگرفتن متره ابتدا چنین ساختمانی را در نظر  بگیرید: یک ساختمان مسکونی ساده یک طبقه، با یک یا دو اطاق خواب و آشپزخانه و حمّام و دستشوئی، با دیوارهای آجری (یعنی اسکلت آجری باشد) با شناژ بندی بتونی افقی و قائم. دیوارهای اصلی به ضخامت ۳۵ سانتیمتر و دیوارهای داخلی ۲۲ سانتیمر و ۱۱ سانتیمتر بوده و نقشه کاملاً ساده باشد.
توجّه شود که همه فضاها نورگیر (پنجره) داشته باشد. اوّل پلان آجرکاری ترسیم گردد. سپس نمای جلو ساختمان کشیده شود. ارتفاع داخل ساختمان ۲/۹۰ متر باشد. ضخامت سقف ۲۵ سانتیمتر ودست انداز بام به ارتفاع ۵۰ سانتیمتر. کف ساختمان هم ۳۵ سانتیمتر بالاتر از پیاده رو کنار ساختمان باشد.

بعداً یک برش از دیوار اصلی ۳۵ سانتیمتری کشیده شده و پی سازی آن نیز به این شرح ترسیم شود: عرض پی ۶۵ سانتیمتر و ارتفاع آن ۱/۵ متر باشد. داخل پی به اندازه یک متر سنگ لاشه چینی با ملات ماسه سیمان گردیده و روی آن به اندازه ده سانتیمتر بتون مگر با ۱۵۰ کیلو سیمان در متر مکعب ریخته می شود. روی بتون مگر، شناژ بتونی به عرض ۴۵ سانتیمتر وارتفاع ۳۵ سانتیمتر اجرا می گردد. داخل بتون شش ردیف آرماتور به قطر ۱۴ میلیمتر به صورت سه ردیف پائین و سه ردیف بالا در طول شناژ. و خاموتهایی با میلگرد به قطر ۱۰ میلیمتر از هر ۲۰ سانتیمتر یک عدد کار گذاشته می شود. بعداً روی شناژ آجرکاری به عرض ۴۵ سانتیمتر و به  ارتفاع ۳۵ سانتیمتر به عنوان کرسی چینی آجرکاری نشان داده شود. روی کرسی چینی یک سانتیمتر اندود ماسه سیمان لیسه ای جهت عایق کاری اجرا میگردد. همینطور کناره های کرسی از هر دو طرف به اندازه ۱۵ سانتیمتر اندود سیمانی لیسه ای به ضخامت یک سانتیمتر جهت برگرداندن عایق کرسی چینی اجرا می گردد. روی اندود افقی و قایم با قیرگونی ایزوله می گردد. باید توجّه کرد که محاسبه سطح اندود ماسه سیمان و عایق کاری به صورت افقی جداگانه و به صورت قائم نیز جداگانه حساب می شود، چون قیمت آنها متفاوت می باشد. روی عایق افقی نیز یک سانتیمتر اندود کشیده می شود. و روی اندود آجرکاری دیوار اجرا می گردد. دیوار ۲۲ سانتیمتری نیز پی سازی می گردد؛ که ابعاد آن در کروکی زیر نشان داده می شود

در این گام پلان طرّاحی خود را میکشیم؛ و دقیقاً اندازه گذاری میکنیم، و همینطور برش مربوطه را نیز ترسیم می کنیم. جهت راهنمائی؛ گوشه ای از پلان به اضافه برش آن در زیر نشان داده می شود:( شما بایستی پلان کامل ساختمان را بکشید ).

نمونه پلان

آموزش گام به گام متره برآورد - گام دوّم
آموزش گام به گام متره برآورد: گام چهارم
Facebooktwitterlinkedinmail

  13 comments for “آموزش گام به گام متره برآورد: گام سوّم

 1. بهزاد نعیمی
  14 نوامبر 2015 at 6:58 ب.ظ

  جناب مهندس بلاغی عزیزشما پیش خدا جایگاه ویژه دارین.مطمعن باشید چون جایگاه عالمان ویژست

 2. .-.
  11 مارس 2016 at 11:41 ق.ظ

  تشکر

 3. شهرام
  29 نوامبر 2016 at 2:55 ب.ظ

  سلام جناب مهندس بلاغی
  مطالب شما واقعا مفید و عالی است، فقط یه پیشنهاد داشتم، اونم اینه که اگه مطالبتون به صورت طبقه بندی شده در قالب فایل پی دی اف بود، واقعا کار فوق العاده ای میشد.
  ممنون ازتون

  • 30 نوامبر 2016 at 7:19 ق.ظ

   با سلام و تشکر از لطف شما، در رابطه با پیشنهاد جنابعالی که پیشنهاد خیلی از دوستان دیگر نیز می باشد و به نظر می رسد خیلی هم خوب می باشد. با توجّه به اینکه فرصت ایجاب نمی کند. ولی به نظر می رسد که بایستی در این زمینه اقدام گردد.

 4. زهرا
  9 مارس 2018 at 1:13 ب.ظ

  جناب اقای مهندس بلاغی عزیز ، از خواندن مطالب درسی متره جنابعالی بسیار لذت بردم و از خداوند متعال طول عمر با عزت همراه با سلامتی و شادکامی شما و خانواده محترمتان را خواستارم . خیلی خرسند شدم از جمله ابتدای شما ” به نام خدا و برای خدا ” . انشالله همیشه در پناه حق باشید .

 5. محمد
  10 می 2018 at 1:07 ب.ظ

  جناب مهندس با تشکر از مطالب مفیدتون مگر شما چند سالتون هست که ۵۰ سال سابقه اجرا دارید؟

  • 15 می 2018 at 7:45 ق.ظ

   با سلام و تشکر از لطف شما من متولد سال ۱۳۱۸ شمسی هستم.

   • مجتبی
    9 فوریه 2020 at 1:28 ب.ظ

    مستدام باشید

 6. علی
  5 دسامبر 2018 at 6:43 ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید خدمت مهندس
  واقعا دستت درد نکنه . الان چند تا کتاب و سایت رفتم ولی استفاده ای که از مطالب شما بردم بیشتر از همه اوناست
  واقعا دست مریزاد
  در پنا ه خدا سالم و تندرست باشید

 7. Nh
  6 نوامبر 2019 at 7:18 ق.ظ

  ممنون از لطف بی نهایتتون…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *