آموزش گام به گام متره برآورد: گام چهارم

درگام سوّم قرارشد پلان آجرکاری یک ساختمان یک طبقه را به سلیقه خود ترسیم کرده  و برشی هم از آن تهیه کنید تا مشخصّات پی کنی و پی سازی و قسمتی از دیوار را نشان داده باشیم، که من هم به عنوان راهنما یک کروکی از گوشه ای از یک ساختمان فرضی ترسیم کرده و برشی هم از آن ساختمان نشان دادم که امیدوارم با این راهنمایی شما نیز نقشه خودتان را تکمیل کرده باشید. توجّه داشته باشید که در این نقشه هیچگونه محاسبات مقاومت و غیره انجام نگرفته لذا نقشه جنبه رسمی ندارد قابل ارائه به جایی نیست، صرفاً جهت تمرین و یادگیری متره پیشنهاد شده. همه موارد به صورت فرضی بوده لذا هیچ نوع محدودیتی در انتخاب انواع مصالح بخصوص میلگرد و تیر آهن قائل نمی شویم.

در صورتی که نقشه پلان آجرکاری ساختمان خود را تکمیل کرده اید، حالا پلان پی کنی آنرا ترسیم نمائید. عرض پی ها به ترتیب دیوارهای به ضخامت ۳۵ سانتیمتر پی به عرض ۶۵ سانتیمتر داشته باشند. پی دیوارهای ۲۲ سانتیمتری به عرض ۵۵ سانتیمتر باشند. دیوارهای ۱۱ سانتیمتری نیازی به پی مشابه بقیّه پی ها ندارد، فقط در محل درناژ کف، بتونی به عرض ۲۵ سانتیمتر و ارتفاع ۲۰ سانتیمتر برای اطمینان در نظر می گیریم.

در ترسیم نقشه پی کنی که بر اساس اندازه گذاری پلان آجرکاری کشیده می شود، بایستی اندازه های پی ها دقیقاً محاسبه شده و در نقشه نوشته شود. به عنوان مثال دیواری به عرض ۳۵ سانتیمتر، دارای پی به عرض ۶۵ سانتیمتر می باشد و از هر طرف به مقدار ۱۵ سانتیمتر به عرض آن اضافه می گردد. حال اگر عرض کلّی ساختمان در آجرکاری ۱۲ متر بوده باشد طول پی آن ۱۲/۳۰ متر خواهد بود. به همین ترتیب اندازه تمامی پی ها را حساب کرده و در نقشه وارد می کنیم. سپس پی ها را شماره گذاری می کنیم. در شماره گذاری بهتر است اوّل پی های طولی را به ردیف شماره گذاری کنیم و بعد پی های عرضی را. ولی به طور کلّی تفاوت چندانی هم نمی کند. منظور مشخّص کردن پی ها می باشد که در موقع نوشتن متره ، جهت آدرس دهی هر پی به شماره آن اشاره نمائیم.

باز هم به عنوان راهنمائی نقشه پی گوشه ای از ساخنمان که درگام سوّم ترسیم شده بود در زیر  نشان داده می شود.

نمونه پلان

 

آموزش گام به گام متره برآورد: گام سوّم
آموزش گام به گام متره بر آورد - گام پنجم
Facebooktwitterlinkedinmail

  6 comments for “آموزش گام به گام متره برآورد: گام چهارم

 1. .-.
  5 آوریل 2016 at 11:54 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید به آقای مسعود مهذب بلاغی و تشکر از مطالب مفید سایتتون.
  من برای درس متره وبرآورد نقشه ی زمینی با مساحت ۲۰۰٫۰۹ مترمربع و زیر بنای ۶۳۵٫۰۰متر مربع رو از شهرداری گرفتم میخوام متره کنم یک سری سوال دارم اگه بشه لطفا به ایمیلم لطف کنین جواب ها رو بفرستین ،توی این سایت هم جواب ها باشه،ممنون میشم.
  وقتی مساحت زمین ۲۰۰ متر هست میتونیم قالب رو فلزی در نظر بگیریم؟؟ به خاطر اینکه زمین بزرگ هست (چون معمولا قالب زمین های کوچک رو آجری و زمین های بزرگ رو فلزی می سازن) تشخیص این که خاک برداری با ماشین یا دستی میتونم بگم چون زمین بزرگ خاک برداری ماشینی؟
  خرک به چه معنی ؟ توی نقشه یه دیتیل هست که اسمش خرک میشه لطفا کمی توضیح بدین؟
  از کجا میتونیم بفهمیم زمین خاک نباتی زیاد داشته یا نه ؟ الان که این نقشه ساخته شده به کارگرها و.. هم دسترسی ندارم؟
  ایا باید حتما توی ستون شرح عملیات مثلا مرحله پی کنی رو شماره گذاری کنیم ؟
  پلان فونداسیون تقویتی بالا یعنی چه ؟ میشه یکم راجب پلان فونداسیون تقویتی توضیح بدین.
  برای متره فقط نقشه ی سازه به درد میخوره؟ از نقشه ی معماری چه استفاده ای میکنیم؟
  علامت T TOP به چه معنی ؟
  ۳T22 یعنی چه ؟
  میشه در مرحله خاکبرداری یکبار به طور کلی طول ها را اندازه زده و جمع کنیم و یکبار عرض ها وتعداد مشابه رو وبعد کلا محاسبه کنیم ؟
  میتونید چند کتاب معرفی کنید که دیتیل ها رو خیلی کامل توضیح داده باشه ؟فقط شکل نباشه علائم رو هم بنویسه چی ؟ چون توی کتاب عناصر جزئیات ساختمانی دیدم که یک سری شکل ها بود ولی توضیحش خیلی کامل نبود؟
  نقشه ی من شناژ نداره، فونداسیون هست محاسبه ی طول و وزن آرماتور به چه شکل میشه ؟
  نرم افزار تکسا چی ؟
  از جدول اشتایل برای متره درکجا استفاده می کنیم ؟ طول وعرض و وزن و… رو نمیشه از جدول کمک گرفت
  روش های سریع برای متره کردن چی ؟
  ببخشید سوال ها زیاد شد.
  بازم ممنون از مطالب مفیدتون.

  • 11 آوریل 2016 at 8:29 ق.ظ

   دوست عریر سلام اگر لطف می کردید خودتان را هم معرفی میکردید فکر می کنم چندان ضرری نداشت
   ۱ – در مورد قالب بندی و انتخاب نوع آن ربطی به کوچکی وبزرگی زمین ندارد. بایستی صرفه وامکانات را در نظر گرفت.
   ۲- خاک برداری هم وضع مشابهی دارد بایستی صرفه و امکانات و حجم کار را در نظر گرفت.
   ۳- خرک برای تکیه گاه استفاده می شود.در گذشته خرک را تقریباً به شکل خر بدون کلّه از چوب می ساختند وبرای زیر پایی استفاده می کردند. یعنی بنّاها دو تا خرک به فاصله هم می گذاشتند و روی آنها الوار چوبی می گذاشتند و روی آن کارهای بالا دست را انجام می دادند ، در آرماتور بندی هم برای نگه داری ردیف بالای آرماتور بندی در فونداسیون های عریض و رادیه ژنرال ها از تکیه گاههایی به شکل خرک یا به شکل u برعکس اسنفاده می کنند که مسلماً شکل آنرا در نقشه مشخّص می کنند . .اگر در نقشه مشخّص نکرده باشند شما خودتان می توانید تکیه گاهی تعریف کرده و محاسبه نمایید.
   ۴- در مورد خاک نباتی: وقتی خاک برداری شده و آثاری هم از خاک نباتی نیست دیگر چه لزومی هست که حتماً خاک نباتی حساب کنید. میتوانید فقط خاکبرداری حساب کنید.
   ۵- قائدتاً بهتر است هر ردیفی که نوشته می شود شماره ردیف داشته باشد، تا در صورت نیاز بتوان آدرس آن ردیف را داد.
   ۶-پلان فونداسیون تقویتی از اسمش پیدا می باشد. یعنی وقتی احساس کردیم که پی ساختمان نیاز به تقویت دارد، آنرا تقویت بکنیم. لطفاً مطالب گام به گام هارا با دقّت بیشتری مطالعه بفرمایید.
   ۷- اگر توضیحات مربوط به متره را به صورت دقیق وکامل مطالعه بفرمایید شناخت بهتری نسبت به متره پیدا میکنید. و هر عملی که در ساختمان انجام می پذیرد اعم از استراکچر یا معماری و یا تأسیسات برقی و مکانیکی همگی بایستی متره گردند. که همه این ها در آموزش گام به گام متره برآورد آموزش داده شده و داده می شود.
   ۸ – علامت های مطروحه احتمالاً در نقشه های شما هست که من نتوانستم بفهمم که منظور طرّاح چی بوده است.
   ۹- در محاسبه هر مورد، به شرطی که عملیّات طبق اصول ریاضی بوده باشد میسّر می باشد. فقط باید سعی کرد آسان ترین راه را انتخاب نمود.
   ۱۰- در مورد کتاب جزئیات دیتیل ها بهتر است خودبان با بکار بردن معلومات خود و فکر خود بفهمید شما می دانید. فقط بایستی به حودتان اطمینان داشته باشید. من در این رابطه مقاله ای نوشته ام به این مضمون که ( ما هم میدانیم و هم میتوانیم ) اگر فرصت داشتید آن مقاله را مطالعه فرمایید.
   ۱۱- اگر نقشه شما شناژندارد بایستی خودتان با آگاهی های خودتان شناژی تعریف کرده و بر اساس آن محاسبه نمایید. در این زمینه می توانید از شناژیکه برای نقشه آموزش گام به گام در نظر گرفته شده کمک بگیرید.
   ۱۲- در جاهاییکه به وزن ها و ابعاد پروفیل ها از قبیل تیر آهن، میلگرد، نبشی، سپری و غیره نیاز داشته باشیم، از جداول اشتال استفاده می کنیم.

 2. غزل
  19 اکتبر 2018 at 9:18 ق.ظ

  سلام اقای مهذب من برای تمرین های کتاب متره وبراورد نیاز به جواباشون دارم شما میتونید به من کمک کنید یا سایتی رو به من معرفی کنید برای جواب ها واقعا بهشون نیاز دارم من کلاسامو غیر حضوری برداشتم ونمی دونم جواب هایی که میدم درسته یا برای همین از شما کمک می خوا ممنون

  • 20 اکتبر 2018 at 12:54 ب.ظ

   با سلام، دوست عزیز با عرض معذرت سؤالی از حضورت داشتم؛ آیا شما واحد متره بر آورد را فقط برای گذراندن واحد برداشته اید؟ و منطورتان از خواندن این رشته ( عمران ) فقط گرفتن مدرک می باشد، یا اینکه واقعاً می خواهید مهندس عمران بشوید؟ در صورت اینکه تصمیم به یاد گرفتن متره بر آورد داشته باشید، من در این سایت تلاش خودم را کرده ام که متره بر آورد را به صورت خیلی ساده آموزش بدهم، و تا بحال هم ۶۹ گام نوشته ام و فکر نمی کنم سؤالی باشد که نتوان جوابش را در این گامها پیدا کرد. اگر علاقمند به یاد گرفتن متره بر آورد بودید توصیه می کنم که این گام ها را با حوصله مطالعه فرمائید.
   ولی در مورد سؤالات شما؛ نمیدانم چه سؤال هایی مورد نظر شما می باشد، و کتابی که از آن نام برده اید چه کتابی هست. و چطور نویسنده جواب سؤال ها را مطرح نکرده است ؟

 3. علی
  5 دسامبر 2018 at 8:21 ب.ظ

  با سلام و عرض خسته نباشید
  جناب مهندس برای پی هایی که در آنها قالب بندی اجرا میشه از طرفین چقدر باید فضای اضافی در نظر گرفت؟ مثلا اگر یک پی بتنی به عرض ۶۰ سانت داشته باشیم قانونا عرض پی کنی چقدر باید باشد؟

  • 7 دسامبر 2018 at 6:29 ق.ظ

   با سلام و تشکّر از لطف شما، در پی کنی ها اضافه عرض برای قالب بندی بستگی به عمق پی و نوع سختی زمین دارد. ولی معمولاً در پی های کم عمق و زمین کلنگی از هر طرف سی سانتیمتر جواب می دهد ولی درپی های عمیق تر از هر طرف اقلاً پنجاه سانتیمتر مورد نیاز می باشد. مسلماً نوع سستی و سفتی زمین بایستی در نظر گرفته شود.
   برای پی بتنی به عرض ۶۰ سانتیمتر درعمق بیشتر عرض پی ۱/۶۰ متر درنظر گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *