آموزش گام به گام متره برآورد- گام دوازدهم

در گام ۱۱ روش متره کردن شناژ مطرح شد که در سایر موارد هم می توان از آن روش ها استفاده نمود و ضمناً مطرح شد که نوشتن متره آرماتور بندی توضیح داده خواهد شد. لذا اوّل انتخاب قالب بندی شناژ را مطرح می کنیم، سپس روش متره کردن آرماتور بندی شرح داده خواهد شد.

قالب بندی شناژ پی: برای قالب بندی شناژ پی می توان از قالب فلزّی یا قالب چوبی و یا قالب آجری یازده یا بیست و دو سانتیمتری استفاده نمود.

در واقع معمولاً انتخاب جنس قالب بستگی به امکانات موجود دارد، ممکن است قالب چوبی یا فلزّی موجود باشد، و از آنها استفاده شود و صرفه در استفاده از آنها باشد. ولی از نظر مصلحت به نظر می رسد، که قالب آجری خیلی بهتر است به دلایل مشروحه زیر:

 1. قالب آجری خود به افزایش سطح شناژ کمک مینماید به شرطی که آجرکاری طبق مشخصّات فنّی اجرا شود. بخصوص نباید در زنجاب کردن آجر غفلت شود. البتّه این مطلب در کلیّه آجرکاری ها مطرح می باشد،   آجرها باید قبل از استفاده در داخل بشگه یا محفضه پر آبی برای مدتّی قرار داده شود و کاملاً با آب آغشته شوند، به طوری که اگر آجر را بشکنیم به هیچ وجه جایی خشک در مقطع آن دیده نشود. در غیر این صورت پس از اجرا، آجر ها آب ملات را مکیده و قبل از این که ملات خود را بگیرد آنرا فاسد مینمایند. ولی اگر آجر ها زنجاب شده باشند به تدریج با ملات درگیر شده و حالت یک پارچگی به خود می گیرند. حال اگر در زمان اجرای آجرکاری دوغاب سیمان هم روی آجرکاری بریزیم استحکام آن را چند برابر می کند.
  در مورد آجر کاری با آجر خشک و زنجاب نشده اگر پس از خشک شدن ملات بین آجرکاری، به بند کشی آن دست بکشید ملات مثل پودر کنده می شود.
 2. حسن دوّم قالب آجری این است که دیگر نیازی به باز کردن قالب که خود نسبتاً وقت گیر می باشد نخواهد بود.
 3. فایده دیگر این است که معمولاً در کناره های شناژ  هایی که با قالب های چوبی یا فلّزی بسته می شوند پس از باز کردن قالب، لازم است جای خالی موجود را بامصالح دیگر پر کرد، ولی در قالب آجری نیازی به ابن کار نیست.

علاوه بر اینها قاعدتاً قالب آجری راحت تر و نسبتاً ارزان تر از قالب های دیگر تمام می شود، بخصوص آجر یازده سانتیمتری.

آرماتور بندی و روش متره کردن آن درمقاله بعدی مطرح خواهد شد انشاءلله.

در گام دهم قرار برآِن شد که شما متره شناژ را به روشی که خودتان انتخاب می کنید بنویسید. من هم متره شناژ را به یک روش مینویسم ، و شما این روش را هم دقیقاً بررسی نمایید. که در زیر نشان داده می شود.

 

 

g12-4

متره کرسی چینی

آموزش گام به گام متره برآورد - گام یازدهم
آموزش گام به گام متره برآورد - گام سیزدهم
Facebooktwitterlinkedinmail

  8 comments for “آموزش گام به گام متره برآورد- گام دوازدهم

 1. مهیار
  ۲۰ آبان ۱۳۹۶ at ۷:۲۶ ب.ظ

  سلام مهندس ممنون که به سوالات پاسخ میدید امکان داره بگید در این گام یعنی گام۱۲ صفحه ۳ که نوشته شده کسر میشود از طول شناژ برای قالب بندی و تقاطع شناژهای ۳۵ که ۹ عدد به عرض .۳۵ اما چرا فقط یک تقاطع شناژ ۴۵ درنظر گرفته شده درحالی که طبق پلان شناژ پی شماره ۴ و شماره ۱۶ رو داریم میشه توضیحی بدید چگونه محاسبه شده این قسمت
  هم برای تقاطع ۳۵ هم برای تقاطع ۴۵ ممنون

  • ۲۵ آبان ۱۳۹۶ at ۹:۱۹ ق.ظ

   با سلام
   درمورد شناژ ۴۵ سانتیمتری؛ اگر به ردیف تعدادتوجّه فرمائید عدد ۲ در نظر گرفته شده است که تقاطع شناژ ۱۷ و شناژ ۷ می باشد.
   در مورد شناژ ۳۵ سانتی هم با توجّه به طول قالب ها محاسبه شده در زیر همان شنازها کسر گردیده است من نفهمیدم شما عدد ۹ را چه فرمی حساب کردید.

 2. مهیار
  ۲۶ آبان ۱۳۹۶ at ۲:۵۹ ب.ظ

  در گام ۱۲ در صفحه ۳ ردیف ۱۵ و ۱۶
  و ۱۷ که جمع طول یک طرف قالب است ۹ عدد به طول .۳۵ کسر شده از طول شناژ برای قالب بندی اما ۱ تقاطع شناژ .۴۵ کسر شده ولی در صفحه شماره ۱-۳ به درستی کسر شده

 3. روشنک وحید
  ۲ آذر ۱۳۹۷ at ۱۱:۰۳ ق.ظ

  در این بخش تهیه و ریختن بتن ۳۰۰ کیلوگرم سیمان شناژ ها ارتفاع شناژ ها حساب نشده است و اشتباه میباشد ضمنا طول برای قالب که درج کردید( برای قالب بندی طرفین ستونها )هم تعداد ۲ در طول۱٫۳۰ هم به اشتباه درج شده و باعث افزایش طول شناژ شده و صحیح نمیباشد

  • ۷ آذر ۱۳۹۷ at ۹:۳۰ ق.ظ

   با سلام و تشکّر فراوان از توجّه شما، از آنجائیکه اخیراً متره نوع چهارم را برای کنترل پروژه در دست اقدام دارم. و برای آن هم از متره های قبل استفاده می کنم، لذا به مورد اشاره شما هم توجّه کردم . لطفاً یک بار دیگر هم بر رسی بفرمائید متوجّه می شوید که در صفحه شماره ۴ ردیف ۱ سطح شناژ ضربدر ۳۵ سانتیمتر شده است.
   در مورد قالب هم اگر دقّت فرموده باشید طول شناژ به دو ضرب شده است چون طبیعتاً دو طرف شناژ قالب بسته می شود. لطفاً بیشتر دقّت بفرمائید.

 4. شیرین
  ۱۱ آذر ۱۳۹۷ at ۱۲:۰۶ ب.ظ

  سلام استاد ممنون از مطالب مفیدتون
  میخواستم بپرسم چرا در آیتم های قالب بندی پل، با افزایش طول دهانه، بهای واحد افزایش پیدا میکنه؟
  اصلا طول دهانه چه تاثیری در قالب بندی داره؟

  • ۱۶ آذر ۱۳۹۷ at ۶:۵۵ ق.ظ

   با سلام و تشکّر از لطف شما، در مورد افزایش قیمت قالب بندی در افزایش دهانه قالب بندی مطرح فرمودید که در برخورد اوّل به نظر من هم سؤال جالبی می باشد، با توجّه به اینکه بتن دال پل ها پیوسته ریخته می شود و در نتیجه قالب بندی آن هم بایستی به طور کامل بسته شده باشد، به همین ترتیب هرچه دهانه پل بیشتر باشد قالب بیشتری مورد نیاز است که بایستی قالب بیشتری تهیّه شود، و همین طور زمان معطّلی قالب طولانی تر می باشد لذا بادر نظر گرفتن این موارد به همان نسبت هزینه قالب بندی منظور می گردد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *