متره عایق پی و دیوار آجری – آموزش گام به گام متره بر آورد: گام ۲۳

در برنامه ای که پیش رو داریم منظور آموزش متره بر آورد به صورت حتی المقدور کامل بخصوص باذکر نکات ریز متره می باشد. لذا سعی می کنیم در حدّ امکان تمام موارد متره را دریک نقشه فرضی بر آورده کنیم.

متره دیوار ها را یک بار به صورت دیوار آجری محاسبه می کنیم و بار دوّم با بلوک چینی حساب میکنیم.

با تغییراتی که در نقشه اولیّه خود دادیم و با در نظر گرفتن اینکه ساختمان در وسط یک فضای باز قرار دارد و هر چهار طرف آن نما دارد تعداد پنجره ها را نیز برای تأمین نور طبیعی بیشتر اضافه کردیم.  همینطور برای اینکه بتوانیم متره ی انواع مختلف پنجره را نشان دهیم، پنجره ها را هم متفاوت در نظر گرفتیم. ناگفته نماند که این روش در اجرای یک ساختمان هرگز مقرون به صرفه نیست. ولی در نمونه ی تمرینی خود میتوانیم چنین فرضهایی داشته باشیم. تعداد و نوع پنجره ها به ترتیب در زیر نشان داده می شود:

 • برای سالن سه عدد پنجره ۲/۰۰*۲/۰۰ متر با پروفیل آلومینیومی در نظر گرفتیم با نشانه ( AL W 1) که دو عدد از آنها در شمال سالن و یک عدد در غرب سالن قرار می گیرد.
 • برای اطاق خواب شمالی نیز دوعدد پنجره به ابعاد ۲/۰۰*۲/۰۰ متر که یکی در شمال اطاق و دیگری در غرب آن قرار می گیرد، پنجره شمالی  از پروفیل آلومینیومی ( AL W 1 ) وپنجره غربی از پروفیل توخالی فلزّی با نشانه ( M W 2) .
 • برای اطاق خواب جنوبی دوعدد پنجره ۲/۰۰*۲/۰۰ متر یکی در غرب اطاق با پروفبل توخالی فلزّی (MW 2 )  و دیگری در جنوب اطاق با پروفیل پی وی سی بانشانه (PV W 3 ) .
 • پنجره حمّام به ابعاد ۱/۰۰*۰/۶۰ متر در ارتفاع ۲/۱۰ متر از کف باپروفیل آلومینیوم با نشان (AL W 5 ) .
 • پنجره آشپزخانه به ابعاد ۱/۵۰*۲/۰۰ با پروفیل پی وی سی . با نشان ( PV W4 )
 • پنجره هال به ابعاد ۲/۰۰*۲/۰۰ باپروفیل پی وی سی با نشان ( PV W 3 ).
 • در ورودی راه پلّه به ابعاد ۲/۰۰*۲/۷۰ با پروفیل توخالی فلزّیبا نشان ( MD 1 )
 • درهای داخلی : ورودی های حمّام از پروفیل آلومینیومی به ابعاد ۰/۷۰*۲/۱۰  بانشان (AL D 2 ).
 • در ورودی هال به ابعاد ۱/۱۰ *۲/۱۰ با چهارچوب از پروفیل فلزّی چهار چوبی و درب چوبی بانشان (WD 1 ).
 • و سایر درهای ورودی به ابعاد ۰/۸۰*۲/۱۰ با چهار چوب فلزّی ودرب چوبی بانشان ( WD 2 ) .

با مشخّص شدن ابعاد در ها و پنجره ها متره  آجر کاری دیوار ها را حساب می کنیم: محاسبه ی متره آجرکاری دیوارهای به ضخامت ۳۵ سانتیمتر و بیشتر که بصورت حجمی انجام می شود، به چند نوع میسّر می باشد:

  1. می توانیم سطح پلان آجرکاری را حساب کرده و بعد به ارتفاع دیوار ضرب کنیم.
  2. می توان طول دیوارها را حساب کرده بعداً به ضخامت و ارتفاع دیوار ضرب کرد .

همین طور می شود سطح قایم دیوار را حساب کرده بعداً به ضخامت دیوار ضرب کرد. در هر سه مورد باید توجّه داشت که محل در ها و پنجره ها حتماً کسر گردد. متره به روش سوّم حسنش این است که می توان از سطح قائم دیوار برای محاسبه اندود گچ وخاک وسفید کاری هم استفاده کرد.

وقتی به روش محاسبه طول کلّی متره بکنیم می توانیم تک تک طول ها را در ستون طول نوشته و بعد جمع طول را به دست بیاوریم و همین طور می توانیم طول ها را در ملاحضات نوشته و جمع آن ها را همانجا به دست آوریم و در یک ردیف حجم را حساب بکنیم و بعداً محل درها وپنجره ها را کسر نماییم.

هر سه روش در ریز متره پایین صفحه نشان داده می شود.

عایق کاری و آجر کاری.آموزش گام به گام متره برآورد: گام 22
کنترل و رسیدگی صورت وضعیّت - آموزش گام به گام متره برآورد- گام 24
Facebooktwitterlinkedinmail

  6 comments for “متره عایق پی و دیوار آجری – آموزش گام به گام متره بر آورد: گام ۲۳

 1. محمد حسین فرخشاد
  22 دسامبر 2016 at 5:48 ب.ظ

  مهندس خداقوت

 2. محمد
  28 سپتامبر 2019 at 8:34 ق.ظ

  سلام مهندسی خسته نباشید
  دلیل کسر ۳ سه شناژ قایم در محاسبه آجر چینی در دیوار شمالی و جنوبی و همچنین دلیل متراژ ۵٫۸۰ دیوار غربی راه پله رو میشه بفرمایید ، من یکمی سردر گم شدم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • 29 سپتامبر 2019 at 7:38 ق.ظ

   با سلام، در مورد کسر سه فقره شناژ قائم از آجرکاری دیوار شمالی و جنوبی امری طبیعی می باشد، و من منظور شمارا که چرا کسر شده است را متوجّه نشدم.
   دلیل متراژ ۵/۸۰ دیوار غربی راه پلّه هم طبق اندازه آن در نقشه پلان می باشد.

 3. Nh
  7 نوامبر 2019 at 5:20 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید و تشکر بابت اطلاعات فوق العادتون .یه سوال داشتم اگر دیوار آجری ۳۵ سانتی ما عایق پشم شیشه داشته باشه و به صورت ۲۲ آجر نما ۵ عایق و ۱۱ دیوار داخلی باشه طریقه محاسبش چگونه ممکنه.

  • 7 نوامبر 2019 at 9:06 ق.ظ

   باسلام، چنین دیوارچینی، دیوار ۲۲ سانتیمتری و دیوار ۱۱ سانتیمتری به صورت جداگانه محاسبه می شوند. (البتّه عایق آن هم جداگانه محاسبه می شود.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *