آنالیز و آنالیزبها (تجزیه بها)(۲) آموزش گام به گام متره و بر آورد: گام ۵۱

با نام و یاد خدا و برای خدا
پندار نیک + گفتار نیک + کردار نیک = زندگی نیک

در قسمت قبلی، نیاز آشنایی به تهیّه آنالیز بها مطرح شد، و نتیجه گرفتیم که بهتر است طرز تهیّه آنالیز بها را بدانیم. و اینک دنباله آن:

علاوه بر اینکه آشنائی با آنالیز بها کاربرد های زیادی دارد، در عین حال یک مترور بایستی به طرز تهیّه آنالیز بها کاملاً اشراف داشته باشد. چون در هر پروژه ای و در زمان اجرا مواردی پیش می آید که قیمت آن موجود نمی باشد، از قبیل دستور کارهای جدید که در قرارداد پیش بینی نشده و قیمتی هم در فهرست بهای منظم به قرار داد برایشان وجود ندارد، در این زمان است که مترور بایستی آنالیز آن مورد را تهیّه نموده وقیمت تمام شده آن فعالیت را قبل از اجرا به کارفرما اعلام نماید. اگر شخص تهیّه کننده آنالیز بها آشنائی کامل به طرز تهیّه آن نداشته باشد، ممکن است قیمت غیر واقعی و نا درستی بدست بیاورد که بطور کلی یا قابل قبول نباشد، یا در آینده باعث ضرر و زیان پروژه شود. از طرف دیگر وقتی در مناقصه ای شرکت می کنیم قائدتاً مناقصه گذار آنالیز بهای ۶۰ در صد آیتم ها را می خواهد، در اینجا هم لازم است که به طرز تهیّه آنالیز بها آشنایی کامل داشته باشیم.

تا اینجا مشخّص شد که در سه مرحله نیاز به تهیّه آنالیز بها پیدا میکنیم:

 1. در زمان تنظیم اسناد مناقصه: در این مورد بر اساس آنالیز بها های تنظیم شده سازمان برنامه و بودجه، قیمت هر فعالیتی مشخّص می گردد. مگر فعالیتی که در لیست آنالیز بها وجود نداشته باشد، که این مورد شامل حال ردیف ۲ می شود.
 2. در مواردیکه فعالیّت جدیدی ابلاغ می شود که قیمتی برای آن پیش بینی نشده است، یا هر مورد دیگری که قیمتی برای آن نداریم. در اینصورت بایستی برای تعیین قیمت، آنالیز تهیّه کنیم.
 3. برای مواردیکه در حین اجرا پیش می آید:

بار ها در رابطه با هشیاری مترور در پروژه مطالبی مطرح شده است، که یک مترور موظّف است کلیّه مبالغی  که در کارگاه هزینه میشود را با هشیاری تمام از طریق صورت وضعیّت به پروژه برگرداند. در صورتیکه  ممکن است به خیلی از هزینه های انجام شده توجّه نشود و همین مسئله باعث ضرر وزیان پروژه گردد. به طور مثال دستور داده می شود که در یک دیوار آجری ساخته شده محل پنجره ای باز شود، در این حالت اولاً بایستی دستور کار دقیقی از طرف دستگاه نظارت داده شود، که به طور معمول تهیّه این دستور کار به عهده دفتر فنّی است. دستگاه نظارت دستور کار تهیه شده توسط دفتر فنی را در صورت موافقت تایید(امضا) می کند. در عین حال در زمان اجرا بایستی با دقّت کامل هزینه های انجام شده با حضور مهندس ناظر برداشت گردد. در صورتیکه برای کارهای انجام شده معادل هزینه های انجام شده آیتمی در فهرست بهای منظم به قرار داد موجود بوده باشد، آن قسمت  بر آن اساس در صورت وضعیّت منظور می گردد. در صورتیکه برای فعالیّت انجام شده آیتمی وجود نداشت، در آن حالت  بر اساس هزینه های انجام شده، در صورت وضعیّت منظور می گردد. مانند ترمیم دیوار های اطراف پنجره باز شده در دیوار آجری. که مسلماً آیتمی در فهرست بها برای این مورد وجود ندارد. در چنین مواردی باید مصالح به کار رفته و دستمزدها و کلیّه هزینه های انجام شده در صورت وضعیّت منظور شود. در ضمن باید دقّت کرد که کلیّه کارهای انجام شده در نظر گرفته شود، به طور مثال حمل مصالح تخریبی به خارج از ساختمان نادیده گرفته نشود، همچنین نظافت محل مربوطه. همانطور که قبلاً نیز مطرح شده است کلیّه هزینه های انجام شده منطقی بایستی از طرف کارفرما پرداخت گردد. اگر دفتر فنّی یک پروژه آگاه و هشیار باشد، کلیّه هزینه های مازاد بر آیتم های قرار داد را کشف کرده و آن هزینه هارا در صورت وضعیّت منظور می نماید. چنانچه آنالیز بها همیشه مدّ نظر باشد، اگر در یک فعالیّت هزینه ای مازاد بر ارقام پیش بینی شده در آنالیز بهای آیتم های آن فعالیّت پیش بیاید، بلافاصله آن موارد صورتجلسه شده و آن هزینه ها در صورت وضعیّت منظور می گردد.    (بطور کلّی باید توجّه کرد که اساس آنالیزبها قائم به واقعیّت هزینه ها می باشد) .  (ادامه دارد)

برای تهیّه آنالیز بها چه نیاز هایی داریم؟ :

 1.  ۱ – شناخت جسم یا فعالیّتی که می خواهیم آنالیز بهای آنرا تهیّه کنیم.
 2.  ۲ – تفکیک و تعیین مصالح مورد نیاز و مشخصّات آنها.
 3.  ۳ – تعیین و مشخّص کردن ابزار و لوازم مورد نیاز آن.
 4.  ۴ – تعیین نیروی انسانی و ماشینی آن.
 5.  ۵ – تعیین قیمت های ردیفهای ۲ و ۳ و ۴٫

 

آنالیز و آنالیزبها (تجزیه بها) (1) آموزش گام به گام متره و بر آورد: گام 50
آنالیز بها (تجزیه بها) (3). آموزش گام به گام متره برآورد : گام 52
Facebooktwitterlinkedinmail

  14 comments for “آنالیز و آنالیزبها (تجزیه بها)(۲) آموزش گام به گام متره و بر آورد: گام ۵۱

 1. امید
  12 سپتامبر 2016 at 12:51 ب.ظ

  سلام . مطالب شما چقدر فوق العاده است . آدم باورش نمیشه . خدا به قلب سخاوتمندتون نور بده . به عقلتون برکت بده . به علمتون هم توسعه .

  • 12 سپتامبر 2016 at 1:38 ب.ظ

   جناب آقای امید عزیز
   با سلام از لطف و محبّت شما بینهایت متشکرم.

   • امید
    12 سپتامبر 2016 at 8:45 ب.ظ

    عالی اند نوشته ها . عالی . من هنوز دارم می خونمشون . عالی ان . عالی . ممنونم باز از سخاوتتون . کسی که ندونه اینا چی هستن نمی فهمه . کسی که می دونه چیه قدرشونو می دونه .
    خدا قوت بده مهندس

    • 13 سپتامبر 2016 at 6:33 ق.ظ

     جناب مهندس امید عزیز سلام
     باز هم از لطف و محبّت شما متشکرم، امید وارم فرصتش را داشته باشید و بیشتر مطالب را مطالعه فرمائید، بخصوص قسمت مدیریت پروژه و چارت کارگاهی و شرح وظایف مسئولین پروژه، در صورت امکان با دقت بیشتری مطالعه کرده و نقطه نظر های خودتان را هم مطرح نمائید، ممنون می شوم. با آرزوی توفیق الهی برای شما.

     • امید
      13 سپتامبر 2016 at 12:34 ب.ظ

      سلام مهندس
      رو چشمم . من با این چیزایی که اینجا از شما دارم یاد می گیرم دیگه نمک خوردتون هستم . رو چشمم . دیروز ۸۳ جلسه آموزشی مربوط به متره تون رو ذخیره کردم و تا امروز ۲۶ جلسه اش رو دقیق خوندم . خیلی ریزه کاری های خوب و راهنمایی های عالی ای کردین . جدا از اون قضیه روش اومدن به جلو در کار هم خیلی خوبه . ممنونم دوباره از سخاوتتون .
      روی چشمم . امشب قسمت مدیریت پروژه و چارت کارگاهی و شرح وظایف مسئولین پروژه رو هم ذخیره می کنم . و حتما مثل قسمت متره که دارم دقیق می خونم این قسمت رو هم متمرکز و دقیق می خونم . البته من بیشتر یاد می گیرم مهندس . در حد تجربه و فهم کمم حتما اگر چیزی به ذهنم رسید خدمتتون عرض می کنم . قشنگی مناظره هم همینه . به قول یه حدیثی از معصوم که می گفت مباحثه در مورد یه موضوع باعث میشه مثل شیر چکیده بشه . وقتی چالش بشه توی یه موضوع ، درک اون موضوع عمیق تر میشه .
      خود من به اندازه مشکلات و سختی هایی که در راهم بهش برخوردم و حلش کردم رشد کردم .
      خدا برکت بده به علمتون . ارادتمندم

     • 15 سپتامبر 2016 at 9:26 ق.ظ

      آقای مهندس امید عزیز با سلام از اینکه با حوصله و دقّت مطالب سایت را مطالعه میفرمایید خیلی خوشحال هستم و از اینکه ابراز محبت می کنید از شما بینهایت ممنونم.
      اگر بتوانیم ترویج علم و تجربه خود را در جامعه مطرح و ادامه اش بدهیم موفق خواهیم شد مهندسین فاقد دانش مهندسی فارغ التحصیلان اغلب دانشگاه ها را باعلم مهندسی آشنا نماییم و هینطور از در اختیار گذاشتن علم و تجربه خود به دیگران ترس و واهمه ای نداشته باشیم.
      بطوریکه می بینید این سایت بدون هیچگونه محدودیّتی در اختیار همگان قرار دارد ولی کمتر دوستانی هستند که مثل شما ابراز محبّت می نمایند. با تشکّر مجدّد از شما امید وارم فرصت کرده و تمام بخشها را مطالعه فرمایید. بخصوص بخش راهسازی، خاطرات، مطالب عمومی و بقیّه را…. موفق باشید.

  • 4 نوامبر 2017 at 6:18 ق.ظ

   باسلام و تشکر فراوان از لطف ومحبت شما.

 2. امید
  16 سپتامبر 2016 at 9:05 ب.ظ

  خدا قوت بده

 3. امیدرجائی
  18 سپتامبر 2016 at 7:30 ق.ظ

  با سلام و درود بیکران خدمت استاد عزیز.
  خواستم که پیشاپیش فرارسیدن عید سعید غدیر رو خدمت شما تبریک گفته باشم.
  مجدداً به خاطر مطالب غنی وسرشار و پرمغز شما سپاسگذارم.
  یکشنبه۲۸ شهریورماه۱۳۹۵

  • 18 سپتامبر 2016 at 7:59 ق.ظ

   جناب مهندس امید رجائی با سلام و تشکّر از لطف و محبت شما، من هم این عید سعید مذهبی را پیشاپیش به شما تبریک عرض می کنم، و از زحمات ارزنده شما در کانال دانشگاه متره برآورد و کانال متره بر آورد را قورت بده در تلگرام، نهایت تشکّر را داشته و از خداوند متعال توفیق روز افرون شما را خواستارم.

 4. اسد
  2 نوامبر 2017 at 5:28 ب.ظ

  سلام . اینجانب بازرس ارشد یکی از بانکهای کشور هستم و هیچگونه اطلاعاتی بر نحوه نظارت به نحوه بررسي پروژهای در دست اقدام ندارم ولی لازمه اینکار داشتن علم اینکار میباشد .با خواندن مطالب بسیار مفید و دقیق شما بطور قطع میتوانم بطور محدود و در حد ضرور نظارت محدودی بر اجرای طرح رو داشته باشم و یا احیانا” از میزان انحراف در هزینه و غیره رو داشته باشم مطالب شما برایم بسیار مفید بوده و حتما” برایم قابل استفاده ميباشند خداوند بهتون اجر اخروی عنایت کنه که مستحق اون هستی

 5. amir
  13 سپتامبر 2018 at 10:01 ب.ظ

  فقط میتونم بگه محشره و لاغیر….
  البته تو جامعه الان ما باور نکردنی…..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *