بتن – آموزش گام به گام متره برآورد گام ۲۷

در مطالعه مقدمّه فصل هشتم فهرست بها مربوط به “بتن در جا” مطالبی در گام ۲۶ مطرح گردید که ادامه آن را در این گام پی می گیریم.

در مطالعه دنباله مقدمّه فصل، مطلبی که در مورد نقشه ی ما مورد توجّه قرار می گیرد ردیف ۱۵ مقدّمه می باشد که می نویسد برای بتن نما هیچگونه اضافه بهایی به استثنای هزینه قالب بندی خاص آن که در فصل مربوطه در نظر گرفته شده، پرداخت نمی شود. با توجّه به این که شناژهای نقشه  موجود، بتن نما می باشد لذا توجّه به این مطلب مهم می باشد.

مطلب بعدی ردیف ۲۶ مقدّمه می باشد که می نویسد اضافه بهای ردیف ۰۸۰۳۰۱ به کلاف های بتنی دیوارهای با مصالح بنّایی ( غیر از فونداسیون ) تعلّق می گیرد.

موضوع قابل توجه دیگر “ویبره کردن بتن” می باشد که در فهرست بهای سالهای گذشته آیتم خاصّ خودش را داشت ولی اخیراً هزینه ویبره کردن را در خود آیتم منظور کرده اند، ولی برای بتن هایی که آرماتور زیادی داشته و کار ویبره کردن را سخت تر مینماید اضافه بهایی در نظر گرفته اند. ردیف ۲۹ مقدمه فصل شرح می دهد: اضافه بهای ردیف ۰۸۰۳۱۱ فقط به آن حجم از بتن تعلّق میگیرد که آرماتور مصرفی در آن حجم بیش از ۱۸۰ کیلو گرم در متر مکعب باشد و به بخش هایی از بتن که مصرف آرماتور کمتر از ۱۸۰ کیلو گرم در متر مکعب باشد، تعلّق نمی گیرد.

بتن شناژها طبق ریز متره ضمیمه محاسبه شده است که در آن جا مابه التفاوت سیمان ۳۰۰ کیلو گرم استفاده شده در بتن با شرح آیتم با ۲۰ مگا پاسگال که مقدار سیمان آ ن ۲۹۰ کیلو گرم سیمان می شود، مابه التّفاوت سیمان با اضافه کردن ۲۰ در صد بابت افت سیمان و سایر هزینه های اضافی محاسبه شده است. و ضماً با توجّه به اینکه در فصل مصالح پای کارقیمت سیمان پاکتی با سیمان فله ای متفاوت می باشد، ما به التفاوت قیمت سیمان فله ای با سیمان پاکتی نیز با اضافه ۲۰ در صد منظور گردید. و همین طور اضاه بها قیمت بتن نما نیز طبق آیتم ۰۸۰۳۰۱ منظور شد. واضافه بها بتن مسلّح طبق آیتم ۰۸۰۳۱۰ در نظر گرفته شد.

بتن - آموزش گام به گام متره برآورد گام 27

در گام بغدی قالب بندی و شرح فصل مربوطه را پی می گیریم.انشاءالله

طبقه بندی زمین در خاکبرداری ها
قالب بندی- آموزش گام به گام متره برآورد گام28
Facebooktwitterlinkedinmail

  4 comments for “بتن – آموزش گام به گام متره برآورد گام ۲۷

 1. حمیدرضا میرزایی
  10 دسامبر 2016 at 10:27 ب.ظ

  با سلام،مقدار میلگرد که در داخل فونداسیون میباشد،ایا میبایست حجم این میلگردهارو از حجم بتن جهت سفارش کسر نمود؟ مقدار پرداخت در صورت وضعیت چگونه میباشد؟

  • 12 دسامبر 2016 at 6:45 ق.ظ

   سلام
   قائدتاً حجم میلگرد داخل بتن را از حجم بتن کم نمی کنند. در صورت وضعیّت اصلاً کسر نمی کنند، و در سفارش هم با توجّه به مقدار کم آن، از کسر کردن آن صرفنظر می کنند.

 2. محمد جاوید
  28 سپتامبر 2019 at 2:58 ب.ظ

  با سلام در محاسبه شناژ قائم آقای مهندس احساس می کنم محل طول و ارتفاع در ریز متره جابجا گردیده است

  • 29 سپتامبر 2019 at 7:30 ق.ظ

   با سلام، در مورد محل طول و عرض و ارتفاع؛ از اینکه با این دقّت متره هارا مطالعه می فرمائید، خیلی عالی می باشد، و در این مورد هم حق باشما هست، ولی روش نوشته شده هم معمول می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *