تعدیل وروش تهیّه آن

از آنجائیکه قیمت اجناس و دستمزد در حال تغییر بوده و اکثراً درحال افزایش می باشد لذا برای جبران این افزایش تعدیل پرداخت می گردد.
برای محاسبه تعدیل سازمان برنامه بر اساس آمار بانک مرکزی شاخص ضرایب هر فصل از فهرست بها را برای مدًت هر سه ماه یک بار محاسبه کرده طی بخشنامه ای اعلام می نماید

محاسبه تعدیل

برای محاسبه تعدیل اول باید جمع کارکرد هر فصل صورت وضعیت هارا جداگانه محاسبه کرد (مطابق ارقام تصویب شده صورت وضعیت). سپس باید رقم جمع فصول صورت وضعیت ها را درجدول محاسبه تعدیل وارد نمود(نمونه جدول در زیر نشان داده می شود)

جدول تعدیل

سه ماهه انجام کار (۱)
فصل (۲)
مبلغ صورت وضعیت تفاوت مبلغ دو صورت وضعیت دو دوره متوالی (۵)
مدت کارکرد در دوره به مدت کارکرد (۶)
مبلغ شامل تعدیل (۷)
شاخص مبدأ پیمان (۸)
شاخص دوره انجام کار (۹)
ضریب تعدیل با اعمال ۹۵٪ (۱۰)
مبلغ تعدیل (۱۱)
سه ماهه قبل (۳)
این سه ماهه (۴)
جمع

شرح جدول:

درستون اوّل جدول سه ماهه انجام کار،ستون دوّم شماره فصل ،ستون سوّم جمع رقم همان فصل صورت وضعیت قبل ،ستون چهارم جمع رقم همان فصل صورت وضعیت فعلی ، ستون پنجم مابه التفّاوت دوصورت وضعیت نوشته می شود.در ستون ششم در صورتیکه کارکرد هردو صورت وضعیت دریک سه ماهه انجام شده باشد عدد یک درج می شود. درصورتیکه کارکرد در دو یا سه سه ماهه انجام شده باشد، در این حالت نسبت کار کرد هر سه ماهه محاسبه شده ودرمقابل همان سه ماهه منظور می گردد.

مثلاًاگر تاریخ صورت وضعیت قبلی ۱۳۹۳/۶/۱۵ وصورتوضعیت فعلی ۱۳۹۳/۷/۲۵ باشد درنتیجه کارکرد دردوتا سه ماهه انجام شده است یعنی ۱۶ روز درسه ماهه دوّم و۲۵روز درسه ماهه سوّم وکلّ دوره کارکرد ۴۱ روزبوده است که شانزده چهل ویکم مدّت کارکرد در سه ماهه دوم می باشد که این رقم در ستون ششم ودرمقابل فصل دوم نوشته می شود وبیست وپنج چهل ویکم کارکرد درستون ششم ودرمقابل فصل سوم منظور میگردد.
بعداً حاصل ضرب ستون پنجم در ستون ششم در ستون هفتم که مبلغ شامل تعدیل می باشد نوشته می گردد. در ستون هشتم شاخص مبنای پیمان ودر ستون نهم شاخص دوره انجام کار ثبت می شود. بعداً شاخص دوره انجام کار برشاخص مبنای پیمان تقسیم شده وباکسر عدد یک وباضریب ۹۵درصد درستون دهم درج می گردد.بعداً حاصل ضرب عدد ستون دهم درعددستون هفتم که مبلغ تعدیل آن ردیف می باشد در ستون یازدهم نوشته می شود.

بعد از محاسبه تعدیل همه فصل های صورت وضعیت جمع کل ستون یازده را در ضرایب قرارداد ضرب کرده ورقم نهائی تعدیل را به دست می آورند.

توضیح این که در بعضی از جدول ها ردیف یک وردیف هفت رادرج نمی کنند در این حالت هر فصل را درچند ردیف حساب کرده وارقام ستون های پنج وشش وده را در همدیگر ضرب کرده ورقم تعدیل را به دست می آورند .

ضمناً ضریب تعدیل در صورت وضعیت های موقت با ضریب نودو پنج درصد پرداخت می شود ولی درصورت وضعیت قطعی درصورتیکه پروژه تاُخیر غیر مجاز نداشته باشد به طور صد در صد پرداخت می گردد.

جدول تعدیل

شاخصهای تعدیل از سه ماهه اول سال ۱۳۸۲ تا آخرین شاخص اعلام شده

 

راه سازی و شهر سازی - متره برآورد جدول بندی
محاسبه وزن ها وجداول مربوطه
Facebooktwitterlinkedinmail

  4 comments for “تعدیل وروش تهیّه آن

 1. هادی
  27 نوامبر 2017 at 9:00 ب.ظ

  با سلام خدمت شما استاد عزیز و بزرگوار
  ممنونم از توضیح بسیار خوبتون برای این مبحث که مثل همه مطالب دیگه عالی بود.
  جسارتأ چند مورد به نظر بنده حقیر نیاز به اصلاح داره
  مورد اول: شانزده اشتباها پانزده نوشته شده
  مورد دوم: چون از ابتدا از لفظ “سه ماهه اول” یا ” سه ماهه دوم” استفاده کردین در خط سوم از پاراگراف دوم مبحث شرح جدول « پانزده (شانزده) چهل ویکم مدّت کارکرد در سه ماهه دوم می باشد که این رقم در ستون ششم ودرمقابل فصل دوم (سه ماهه دوم) نوشته می شود وبیست وپنج چهل ویکم کارکرد درستون ششم ودرمقابل فصل سوم (سه ماهه سوم) منظور میگردد.» بهتر است به این شکل اصلاح شود، تا با فصول ابنیه اشتباه نشه، البته در صورت صلاحدید و اینکه من اشتباه نکرده باشم…
  راستی استاد بهتره در متن تعریفی از “شاخص مبنای طرح” و ” شاخص دوره انجام کار ” بذارین
  من خودم اینارو سرچ کردم و پیداشون کردم وگرنه هیچ ذهنیتی نداشتم…
  “””شاخص مبنای پیمان
  این شاخص برای پیمانهایی که با مناقصه و بدون مناقصه واگذار می‌شوند به شرح زیر تعریف می‌شوند.
  شاخص مبنای پیمان برای برگزاری مناقصه: یک دوره سه ماهه قبل از دوره سه ماهه‌ای که آخرین روز مهلت تعیین شده متوسط کارفرما برای تسلیم پیشنهاد قیمت پیمانکار در آن واقع شده است. فرض کنید آخرین روز مهلت تسلیم پیشنهاد قیمت در اسناد، ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ مشخص شده باشد، در این صورت شاخص مبنای پیمان، شاخص سه ماهه سوم سال ۹۵ خواهد بود.
  شاخص مبنای پیمان برای ترک مناقصه: یک دوره سه ماهه قبل از دوره سه ماهه‌ای که پیشنهاد نهایی پیمانکار به صورت کتبی تسلیم کارفرما شده است. در این شرایط تاریخ و روز خاصی برای تسلیم پیشنهاد قیمت مشخص نشده است و امکان دارد طی چندین مرحله مذاکره بین پیمانکار و کارفرما چندین نوع قیمت پیشنهادی توسط پیمانکار ارائه شود. در نهایت پیشنهاد قیمتی که منجر به عقد قرارداد شود ملاک خواهد بود. فرض کنید پیمانکار در ۳۱ شهریور ۹۵ آخرین پیشنهاد قیمت خود را ارائه کرده است و طبق این پیشنهاد قراردادی به امضاء طرفین رسیده است، شاخص مبنای این پیمان شاخص سه ماهه دوم سال ۹۵ خواهد بود.
  شاخص دوره انجام کار: شاخص دوره انجام عملیات اجرایی, مربوط به آن دوره. فرض کنید مدت زمان اجرای پروژه‌ای ۳۰ ماه شمسی باشد و تاریخ شرع پروژه ۱۵ بهمن ۹۴ باشد. شاخص کارهایی که از ابتدای پروژه تا انتهای سال ۹۴ انجام شود، شاخص سه ماهه چهارم سال ۹۴ خواهد بود.””” (برگرفته از سایت http://www.omransoft.ir)

  • 28 نوامبر 2017 at 7:58 ق.ظ

   با سلام و تشکّر فراوان؛ از لطف، محبّت، دقّت و همکاری شما، و آرزوی توفیق بیشترتان.
   من اصلاحات فرموده شما را انجام دادم، در رابطه با شاخص مبنای طرح، و شاخص دوره انجام کار؛ حق با جنابعالی می باشد. باتوجّه به اینکه شما زحمت این کار را کشیده اید، بدین وسیله در سایت ثبت می شود. باز هم ازهمکاریتان بینهایت ممنون می باشم. و در صورتیکه مقالات یا نظراتی داشته باشید عیناً در سایت به نام خودتان منعکس می کنیم تا مورد استفاده همگان قرار بگیرد. انشاءلله

 2. 5 مارس 2018 at 7:05 ب.ظ

  ممنون از اطلاعات مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *