قالب بندی- آموزش گام به گام متره برآورد گام۲۸

بتن شناژها در گام قبلی محاسبه شد و در این گام قالب بندی را حساب می کنیم و به همین منظور باز هم اوّل مقدّمه فصل را بررسی می نماییم:

قالب بندی در فهرست بهای ابنیه: در فصل پنجم قالب بندی چوبی و در فصل ششم  قالب بندی فلزی مطرح شده است، که لازم است مقدمه هر دو فصل به دقّت خوانده شود. مطلب قابل توجّهی که بایستی دقّت بیشتری بشود ردیف ۲۴ در فصل پنجم و ردیف ۱۹ در فصل ششم میباشد که به شرح زیر است.

در صورتی که ارتفاع دیوار، ستون، شناژ قائم، دال سقف و تیر، بیش از ده متر (مندرج در ردیف های این فصل ) و تا بیست متر باشد به ازای هر متر مازاد بر ده متر، سه در صد به بهای ردیف های  مربوطه اضافه می شود. به عبارت دیگر این اضافه بها برای متر اوّل، مازاد بر ده متر سه در صد، برای متر دوّم، شش درصد، برای متر سوّم نه درصد و به همین ترتیب برای ارتفاع های بیشتر تا بیست متر  عمل می شود.

مثال: چنانچه ارتفاع ستون ۱۸/۴۰ متر باشد، اضافه بها مازاد برده متر به این ترتیب محاسبه می شود:

۰/۲۵۲=(۰/۰۳)*۱۸/۴۰-۱۰)

لذا ۲۵/۲ در صد به بهای ردیف مربوطه و برای تمام سطح قالب بندی از ابتدا تا ارتفاع ۱۸/۴۰ متر پرداخت می گردد.

باید توجّه کرد که در آیتم های فصل بابت این اضافه بها ردیف خاصّی در نظر گرفته نشده است و بایستی در موقع نوشتن متره به این موضوع توجّه کرد.

در محاسبه قالب بندی محاسبه متره قالب بندی با این فهرست بها باید توجّه کرد که قالب بندی در ارتفاع های مختلف فقط با یک آیتم محاسبه می گردد. یعنی اگر ارتفاع دیوار ۸ متر بوده باشد، کل سطح دیوار با آیتم ۰۶۰۲۰۴ منظور  میگردد.

در سال های قبل بهای قالب بندی در فهرست بها ها تا ارتفاع ۳/۵ متر، یک آیتم داشت و به بالاتر از ۳/۵ متر اضافه بها به ازای هر متر پرداخت می شد. ولی در سال های اخیر نوع پرداخت تغییر کرد و به روش فعلی پرداخت میگردد. در سال های اول که این روش معمول شد اکثراً مترور ها به اشتباه دیوار های بیش از سه متر و نیم را تقسیم می کردند و از آیتم های مختلفی استفاده می کردند و برای ارتفاع های مختلف آیتم جداگانه ای در نظر می گرفتند در صورتی که چنین کاری با توجه به متن توضیح هر آیتم اشتباه است زیرا در شرح هر آیتم کل دیوار مطرح شده است نه از یک ارتفاع تا ارتفاع دیگر.

در این رابطه خاطره ای دارم که تعریف آن خالی از لطف نیست. با تشکیلاتی همکاری می کردم که یک پل بتنی رو گذر را در شهرستانی اجرا می کردند. از من خواستند که از آن پروژه باز دید به عمل آورم. من پروژه را دیدم و طبق روش خودم صورت وضعیّت های تهیّه شده را نیز بررسی کردم. در بررسی صورت وضعیت متوجّه شدم که محاسبه قالب بندی را به ترتیب تا ارتفاع ۳/۵ متر از آیتم ۰۶۰۲۰۱ و از ارتفاع ۳/۵ متر تا ارتفاع ۵/۵ متر را با آیتم ۰۶۰۲۰۲ و به همین ترتیب تا آخر در صورت وضعیت منظور کرده اند. پروژه نیز نزدیک به انتها بود. با توجّه به سطح زیاد قالب بندی اختلاف قیمت این دو روش محاسبه، رقم زیادی می شد. و چون دستگاه نظارت و کارفرما با روش محاسبه شده ی اشتباه، پول صورت وضعیّت را پرداخت کرده بودند به راحتی زیر بار پرداخت با روش درست نمیرفتند. زمان زیادی تلاش کردیم تا بتوانیم آن هارا قانع کنیم که مترور اشتباه کرده  و باید روش صحیح آن محاسبه شود.

این موارد که عنوان شد هیچ کدام در نقشه ای که ما متره می کنیم مطرح نیست ولی آگاهی به آنها ضروری می باشد.

تنها موردی که در نقشه ما مطرح میباشد بتن نمای شناژهای قائم می باشد که هیچ گونه اضافه بهایی برای آن در نظر گرفته نشده و آن هم به این دلیل است که بتن با قالب فلّزی بایستی کاملاً صاف در بیاید و نیازی به کار اضافه نمی باشد. تنها اضافه بهایی که می توان برایش در نظر گرفت اضافه بها برای جدار های خارجی می باشد. آیتم ۰۶۰۸۰۱ میباشد.

در متره نقشه ما آیتم ۰۶۰۳۰۱ برای شناژهلی قائم و آیتم ۰۶۰۶۰۱ برای شناژ زیر سقفو روی دیوار و آِتم ۰۶۰۸۰۱ برای جدار خارجی منظور میگردد.

قالب بندی- آموزش گام به گام متره برآورد گام28

بتن - آموزش گام به گام متره برآورد گام 27
نما سازی آجری:آموزش گام به گام متره برآورد.گام29
Facebooktwitterlinkedinmail

  33 comments for “قالب بندی- آموزش گام به گام متره برآورد گام۲۸

 1. اشکان
  12 ژانویه 2016 at 6:45 ق.ظ

  سلام
  جهت ستون ۲*۱ بتنی با ارتفاع ۶ متر ، میشه از آیتم قالب بندی دیوار استفاده کرد ؟
  ممنون

  • 12 ژانویه 2016 at 7:11 ق.ظ

   اقای اشکان با سلام با توجّه به این که برای قالب بندی ستون، آیتم مستقلّی وجود دارد لذا طبیعی است که از آیتم خودش استفاده شود. آیتم شماره ۰۶۰۳۰۳ . به هر حال خود شما هم از کلمه ستون اسفاده کرده اید پس از آیتم ستون هم باید استفاده فرمایید.

  • 21 فوریه 2016 at 6:48 ق.ظ

   آقای اشکان با سلام
   وقتی خود جنابغالی می فرمایید ستون ، پس به چه دلیل دیگری می خواهید از آیتم قالب بندی دیوار استفاده فرمایید. قاعدتاً این کاررا نباید کرد.

 2. عباس
  21 ژانویه 2016 at 8:49 ق.ظ

  سلام.ضمن عرض خسته نباشید خدمت اساتید محترم.سوالی که داشتم در مورد اضافه بهای قالب بندی خارجی ستونهاست.با توجه به توضیحات فصل میبایست تمهیدات لازم برای قالب بندی ستون وجود داشته باشه تا بشه از این آیتم استفاده کرد.اما نظر شما اینه که برای تمامی ستونهایی که با قالب فلزی هستش باید این آیتم رو نوشت.در واقع نظر شما اضافه بهای نمای بتن هستش.اما این گفته شما مغایر با توضیحات فصل شش هست.
  البته من خودم پیمانکار هستم برای اثبات و درج این ایتم در صورت وضعیت دلایل محکمتری نیاز دارم تا دفاعیات خودم رو ازائه بدم.اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.با تشکر

  • 23 ژانویه 2016 at 2:59 ب.ظ

   جناب آقای مهندس عباس حقگو باسلام وتشکّر از لطف شما اگر دقّت فرموده باشید من اضافه بها قالب بندی برای شناژهای قائم و شناژ ریر سقف ( آبتم ۰۶۰۸۰۱ ) را فقط برای جدار خارجی شناژها منظور کرده ام که البتّه طبق توضیح ردیف ۸ مقدّمه این فهرست بها و فرمایش جناب عالی به این ساختمان که یک طبقه است. تعلّق نمی گیرد، .منظور من در این محاسبه نشان دادن طرز محاسبه آن بوده است. درهرصورت از دقّت و توضیح جنابعالی بسیار متشکرم.

   • عباس
    23 ژانویه 2016 at 6:40 ب.ظ

    با تشکر از راهنمایی شما جناب مهندس بلاغی عزیز.

 3. حمید
  12 جولای 2016 at 11:26 ق.ظ

  سلام

  با عرض خسته نباشید و تشکر فراوان بابت مطالب مفیدتان میخواستم بدونم محاسبات مربوط به قالب بندی شناژهای قائم مربوط به
  ۸ ستون مندرج در نقشه گام شانزدهم هست یا نه؟اگر هست چرا سطح تمام قالب بندی ستون ها رو حساب نکردید؟یا اینکه محاسبات من اشتباه هست؟

  • 25 جولای 2016 at 7:15 ق.ظ

   دوست عزیز جناب آقای حمید، سلام از دقّت و پیگیری شما در سایت خیلی خوشحالم و ضمن تشکر از شما امیدوارم در زندگی خود موفق باشید. و امّا در رابطه با قالب بندی شناژ های قائم : با توجّه به اینکه بهتر است شناژ های قائم توأم با آجر کاری اجرا گردد، لذا برای سطحوی که با آجر تماس دارد قالب بندی در نظر نگرفته ام ، و قالب بندی را فقط برای بقیّه سطوح که بایستی قالب بندی گردد محاسبه کرده ام . در صورتیکه شناژ های قائم به صورت انفرادی اجرا شده و کامل قالب بندی شده باشد، در آن صورت بایستی برای تمام سطوح ستون، قالب بندی محاسبه گردد.

 4. حمید
  25 جولای 2016 at 9:27 ق.ظ

  خیلی ممنون از توضیحات مفید شما استاد گرامی.

 5. احمدرضا
  18 نوامبر 2016 at 9:29 ق.ظ

  با سلام و خدا قوت خدمت مهندس بلاغی واقعا مطالب مفید و کاربردی هست یک پیشنهاد دارم اگه ممکنه همه مطالب ارایه شده مخصوصا گام به گام متره رو به صورت فایل پی دی اف هم ارسال کنین تا قابایت دانلود هم داشته باشه ممنون میشم

  • 22 نوامبر 2016 at 6:49 ق.ظ

   با سلام و تشکر از لطف شما، شما از روی همین مقالات هم میتوانید کپی بردارید.

 6. مریم
  13 فوریه 2017 at 7:09 ق.ظ

  سلام و وقتتون بخیر . من به تازگی مدیریت پروژه پروژه ای راهسازی رو شروع کردم و چون تحصیلاتم صنایع هست خیلی آشنایی ندارم دو تا سوال دارم اول اینکه کتابی هست که بتونم ازش به عنوان مرجع برای اصطلاحات استفاده کنم و دوم اینکه قالب بندی رو میشه برای احداث دیواره و دستک و دال بتنی در نظر گرفت ؟

  • 20 فوریه 2017 at 5:36 ق.ظ

   با سلام
   در مورد اصطلاحات بهتربن مرجع فهرست بها می باشد، و بعد از آن مشخصّات فنّی عمومی راه نشریّه شماره ۱۰۱ ( معاونت فنی دفتر تحقیقات و معیارهای فنّی) برای راهسازی و نشریّه ۵۵ همان دفتر برای کارهای ساختمانی. ضمناً قسمت راهسازی را هم در این سایت با حوصله مطالعه فرمائبد برایتان خیلی مفید خواهد بود. و همینطور مقالات مربوط به مدیریّت و شرح وظایف مسئولین را در همین سایت مطالعه فرمائید. امید وارم موفّق باشید. در موردسؤال دوّم؛ هر جائیکه بتن ریزی میشود نیاز به قالب بندی دارد و هر جا هم که قالب بندی شد بایستی محاسبه شود، مگر در مواردیکه استثنائاً قیمت بتن ریزی در جایی توأم با قالب بندی داده شده باشد، که این مورد را قیمت قرار داد مشخّص می کند. (فهرست بها).

 7. فرامرز اسکندرزاده
  3 آوریل 2017 at 7:07 ب.ظ

  با تشکر و سپاس از آقای مهندس بلاغی

 8. مسعود
  19 دسامبر 2017 at 8:42 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  میتونید نحوه محاسبه قالب بندی با قالب لغزنده در کف سازی ها رو توضیح بدید . هم محاسبه مقدار هم ایتم فهرست بها

  • 21 دسامبر 2017 at 3:12 ب.ظ

   باسلام، در رابطه باقالب بندی در کف؛ اگر قالب بندی برای ایجاد درز انبساط باشد( یکبار قالب بندی برای دو طرف درز انبساط بسته شود) با توجّه به فهرست بها سال ۱۳۹۳که مورد استفاده ما در آموزش گام به گام متره بر آورد میباشد، از آیتم ۰۶۰۹۰۱ وبه صورت دسیمتر مکعب حجم فضای درز محاسبه می شود. ولی اگر قالب بندی در دو مرحله اجرا شود در آن حالت یک بار سطح قالب با آیتم ۰۶۰۱۰۲ به متر مربع و یک بار حجم فضای درز انبساط به دسیمتر مکعب محاسبه می گردد. این نظر من با توجّه به فهرست بها ۱۳۹۳ می باشد. ولی باید دید نوع کار و قرارداد شما چگونه می باشد، و منظور تان از قالب لغزنده در کف سازی چه می باشد.

 9. 1 ژانویه 2018 at 11:27 ق.ظ

  سلام به همگی
  من کارم طراحی ، تولید و فروش انواع قالب های فلزی خاص و استاندارد هست.
  کسی سوالی داره درخدمتم. اگه بتونم کمکتون کنم خوشحال میشم.
  ممنون
  اینستاگرام : iranformwork@

 10. احمد فتاحی
  3 مارس 2018 at 5:59 ب.ظ

  سلام اگر ستون پا ستون و سر ستون داشته باشد ارتفاع ستون بدون ارتفاع سر ستون وپا ستون بایستی در نظر گرفت یا باید پاستون وسر ستون را جز ارتفاع ستون در نظر گرفت مثلا اگر ارتفاع پا ستون۰٫۵ ارتفاع ستون ۳وسرستون ۰٫۵باشد باید ایتم قالب بندی ستون براساس ایتم قالب بندی ۳٫۵تا۵.۵پرداخت شد یا باید سر ستون وپا ستون را کسر کرد وقالب بندی ستون بر اساس ایتم قالب بندی ستون ۳.۵ پرداخت کرد.

  • 11 مارس 2018 at 7:04 ق.ظ

   با سلام، با توجّه به اینکه قائدتاً بتن ریزی پاستون با خود ستون بتن ریزی می شود در نتیجه قالب بندی پاستون جزو ستون در نظر گرفته می شود. و با آیتم قالب بندی ۳/۵ تا ۵/۵ پرداخت می شود.

 11. 23 جولای 2018 at 7:49 ق.ظ

  سلام مهندس خسته نباشید
  من یه سوالی داشتم
  قالب بندی فونداسیون در ارتفاع ۶۰ سانت
  مقدار قالب بندی رو باید به طول حساب کنیم
  یا مربع ؟؟
  منظورم ارتفاع فونداسیون کمتر از ۱ متر هستش
  ممنون

  • 27 جولای 2018 at 8:01 ق.ظ

   با سلام، اصولاًقالب بندی به متر مربّع می باشد و در فهرست بها قیمتی برای قالب بندی به متر طول نداریم.

 12. حقيقي
  12 سپتامبر 2018 at 3:10 ب.ظ

  با سلام در سقف هاي دال كه ابعاد ستون بزرگ هستش در اجراي تيرها لغاز ستون جزء قالب ستون هست يا تير؟ با تشكر

  • 15 سپتامبر 2018 at 7:32 ق.ظ

   باسلام، هر قسمت از ستون که خارج از تیر بوده باشد طبیعتاً جزو ستون به حساب می آید، ولی در مورد سؤال جنابعالی اگر قالب توأم با ستون بسته شود جزو ستون حساب می شود، ولی اگر در حالتی قرار بگیرد که قالب آن توأم با تیر بسته شود، طبیعتاً با قالب بندی تیر محاسبه می شود. منتهی این مورد حتماً بایستی صورتمجلس بشود.

   • حقیقی
    28 سپتامبر 2018 at 2:13 ب.ظ

    قالب آن توام با تیر بسته میشود ! (به نظر خودم باید با قالب تیر محاسبه شود چون پیوسته با قالب آویز تیرها اجرا میگردد)
    البته نظر کارفرما به اینه که ستون تا عرش خدا بره ستونه و قالب جدار خارجی تیری که روی ستون هست هم جزء قالب ستونه!
    سوال بعدی : در تیرهای پیرامونی قسمت جدار خارجی تیرها که روی ستون قرار میگیرند جزء ستون هستند یا تیر؟
    ارتفاع ستون چه تعریفی دارد؟
    این سوالا به نظرم یه مقدار ساده است ولی برای اثبات اینا به کارفرما نیاز یه سند کتبی دارم چطور میتونم با سازمان برنامه نامه نگاری کنم ؟
    اگه نمونه نامه ای دارین ممنون میشم به ایمیل بنده ارسال نمایید.

    • 29 سپتامبر 2018 at 7:50 ق.ظ

     با سلام
     در مرحله اوّل بایستی تعریف ستون و تیر را برای خود مشخص نمائیم، مگر غیر از این است که ستون از روی پی تا تکیه گاه تیر، ستون نامیده می شود، و تیر یا شناژ روی ستون قرار می گیرد، در نتیجه قالب هر کدام مربوط به خودش می باشد و این قالب در هر جای مربوطه که می خواهد باشد، اصولاً جای شک و تردید و بحث هم نمی تواند داشته باشد.
     در مورد نامه نوشتن به سازمان برنامه نیازی به نمونه نامه نمی باشد، مواردیکه مورد سؤال تان هست خیلی به سادگی بنویسید و برایشان بفرستید، متأسفانه من نمونه ای در دسترس نداشتم که برایتان بفرستم.

 13. بهادر
  11 اکتبر 2018 at 10:06 ب.ظ

  با سلام . در مورد دیواری به ارتفاع ۱۲ متر نقشه ای که پیمانکار قالب به ارتفاع ۳ متری بسته است و در ۴ پارت آن را قالب بندی و بتن ریزی کرده است کدام آیتم قالب بندی می بایسیتی در نظر گرفت؟۸۰۲۰۱ یا ۸۰۲۰۴ با اضافه بهای بیش از ۱۰ متر ؟
  ممنون

  • 12 اکتبر 2018 at 7:37 ق.ظ

   با سلام، با توجّه به اینکه فهرست بهایی که مورد استفاده شما می باشد برای من مشخّص نمیباشد، لذا من فهرست بهائی را که فهرست بهای ابنیه سال ۱۳۹۳ می باشد و دم دستم بود نگاه کردم، در این فهرست بها برای قالب بندی فلزّی دیوار به ارتفاع ۱۲ متر آیتم ۰۶۰۲۰۴ به اضافه؛ اضافه بهای بالا تر از ۱۰ متر بر اساس ردیف ۱۹ مقدمّه فصل تعلّق می گیرد.

 14. zahra
  29 آوریل 2019 at 4:34 ق.ظ

  salam qalebi k ba ajor chide beshe ro k toy in fasl nemigirim doroste ba tavajoh b materyalesh hala ajori ya betoni az 11 ya 12 estefade mikonim?

  • 30 آوریل 2019 at 7:47 ق.ظ

   با سلام، متأسفانه من متوجّه منظور و سؤال شما نشدم. لطفاً سؤال خودتان را روشن تر مطرح بفرمائید.

 15. بهروزعامرىحق
  28 جولای 2019 at 6:41 ب.ظ

  سلام خسته نباشى مهندس عزىز مهندس جان بنده قالبند هستم درشهرستانى از خوزستان ىک عدد مخزن به ابعاد۲۶*۱۰به ارتفاع ۶متر به ضخامت ۴۰سانتىمتربراى شرکتى انجام دادم که شامل ارموتوربندى قالبندى وبتن رىزى باخلاته مىشه قىمت توافقى۵۵۰۰۰ براهرمترمربع بوده وچون کار ارتفاع داشته وحجم قالب هم زىادبود از جرسقىل استفاده کردىم وقالب به صورت پنل و۴پارت انجام گرفت حالا طرف قراردادمدعىس که جرسقىل وخلاته به حساب خودته وقالب دىوار هم ىه طرفه حساب مىشه حالا از حضرتعالى عاجزانه خواهش دارم راه قانونى که بتونم حق حقوقم روبگىرم راهنماىىم بکنىد باتشکر۰۹۳۶۴۹۸۶۹۹۶

  • 29 جولای 2019 at 2:15 ب.ظ

   با سلام، من فکر می کنم شما می توانید با مراجعه به مراجع قانونی حق و حقوق خودتان را دریافت نمائید.

 16. مانا
  12 سپتامبر 2019 at 3:49 ق.ظ

  با سلام،در فهرست ۹۵ برای قالب بندی سقف، ارتفاع از ۱۰ متر تا ۲۰ متر اضافه بها گذاشته.حال سئوال بنده اینه که برای ۲۰ متر به بالا چه کار باید کرد؟آیا اگر همان قاعده تا ۲۰ متر باشه پس چرا در فهرست صراحتاً گفته شده ۱۰ تا ۲۰ متر؟

  • 15 سپتامبر 2019 at 7:40 ق.ظ

   با سلام، در مورد قالب بندی در ارتفاع بالاتر از ۲۰ متر؛ با توجّه به اینکه قالب بندی در ارتفاع بالاتر از بیست متر به ندرت پیش می آید، لذا در فهرست بها توجّهی به آن نشده است، در صورتیکه چنین موردی پیش آمد، در آن صورت بایستی قیمت جدیدی برای آن مورد تعریف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *