متره برآورد : تعدیل قطعی وطرز تهیّه آن

در اکثر پروژه ها به تعدیل قطعی و تهیّه آن توجّهی نمی شود در صورتیکه تهیّه آن کاملاً ضروری می باشد. به خصوص اگر صورت وضعیّت قطعی مثبت بوده باشد که در این صورت حتماً تعدیل آن بایستی تهیّه شود. ولی محاسبه تعدیل صورت وضعیّت قطعی به معنای تهیّه تعدیل قطعی نمی باشد. بلکه تعدیل قطعی عین صورت وضعیّت قطعی بایستی از ابتدای پروژه و از اوّلین صورت وضعیت موقّت تا صورت وضعیّت قطعی نوشته شود .

در محاسبه تعدیل قطعی بهترین حالت این است که تعدیل کلیّه صورت وضعیّت های موقّت بدون حذف حتّی یکی از آنها منظور گردد .

در نوشتن تعدیل ها قاعدتاً تاریخ تصویب صورت وضعیّت توسّط کارفرما (طبق مادّه ۳۷ شرایط عمومی پیمان ردیف ب ) منظور می گردد.

در محاسبه تعدیل قطعی ضریب اعمالی به جای ۹۵درصد ، ۱۰۰درصد اعمال می گردد، به همین دلیل اگر تعدیل قطعی کلّیه صورت وضعیّت ها نوشته نشود عملاً پیمانکار پنج در صد  تعدیل ها را ازدست می دهد.

در ضمن ممکن است بعضی صورت وضعیّت ها با شاخص علی الحساب محاسبه شده باشد وضریب قطعی را اعمال نکرده باشند، در این حالت هم اگر تعدیل قطعی تهیّه نشود آن مقادیر نیز منظور نمی گردد، همینطور اگر اشتباهاتی هم در تهیّه تعدیل های موقّت روی داده باشد با تهیّه تعدیل قطعی آن اشتباهات نیز برطرف می گردد.

برای اینکه بتوان تعدیل قطعی را به راحتی تهیّه نمود بایستی از ابتدای پروژه به فکر این موضوع بوده وپرونده صورت وضعیّت های موقّت را به طور منظّم بایگانی نمود تادرصورت مورد نیاز بودن آنها به هر دلیلی دردسترس بوده باشند البتّه داشتن بایگانی منظّم در دفتر فنّی پروژه یکی از ضروریّات می باشد .وهمین طور داشتن بخشنامه های تعدیل وشاخص های آن ضروری می باشد .

ناگفته نماند درصورتی که پروژه ای یک دفتر فنّی قوی و منسجمی داشته باشد مسلمّاً در طول پروژه صورت وضعیّت های موقّت وتعدیل آن هارا به طور منظّم تنضیم کرده وبه تصویب میرساند وهمچنین مدارک آن هارا نیز آماده نموده ودر یک بایگانی منظّم نگهداری مینماید ودر زمان اتمام پروژه جهت تهیّه صورت وضعیّت قطعی و تعدیل قطعی به اشکالی برخورد نمی کند.

متره برآورد : تهیّه صورت وضعیت قطعی
شرایط عمومی پیمان وهزینه بالا سری
Facebooktwitterlinkedinmail

  5 comments for “متره برآورد : تعدیل قطعی وطرز تهیّه آن

 1. بهزاد نعیمی
  27 سپتامبر 2015 at 10:09 ق.ظ

  سلام جناب اقای مهندس بلاغی ممنون از سایت منظم و دقیق.
  واقعا عالی میشد یک مثال عددی و کاربردی را در نظر بگیریم یا از ابنیه یا از راه..راه باشد بهتر است چون کمبود زیاد است این مثال طوری طراحی شود که منطبق باشد با یک مثال عملی به طور مثال برهه ای از راه یا پروژه ابنیه را درنظر بگیریم چگونگی تجهیز و برچیدن همین پروژه,نحوه تهیه اسناد مناقصه همین پروژه,متره و برآورد و صورت وضعیت تعدیل و موقت و قطعی همین پروژه دفاع از صورت وضعیت,تهیه برش وخم آرماتورهای فونداسیون بصورت کارگاهی برای جبران پرت مصالح… و مواردی که دفتر فنی واقعا محتاج آن است و از همه مهتر آنالیز قیمت مصالح جدید پرکاربرد وبرخی از ایتمهایی که در فهرست بها نیستن مثل روان کننده مثل پودر میکرو سیلیس مثل رنگ واتر پروف در رنگ کاریه بدنه استخرها مثل نیلینگ کردن دیواره گود مثل اجرای شمع و کسینگ گذاری وغیره..با توجه به تجربه عالی شما در این زمینه مورد استقبال مهندسان قرار خواهد گرفت.(البته بسیار زحمت است ولی مورد استقبال قرار میگیرد)
  یا میشود موارد را بصورت کتابچه در آورد و مهندسان خریداری کنند و از تجربیات شما استفاده کنند.

 2. 28 سپتامبر 2015 at 5:55 ق.ظ

  آقای مهندس بهزاد نعیمی سلام بر شماوتشکر ّاز اظهار نظر هایتان.
  درمورد نظر جنابعالی که یک پروژه خاصّی درنظر گرفته شده ومسیر آن به صورت کامل طرح ومسائل مربوطه مطرح شود ایده بسیار خوبی است که جزو برنامه های آینده من می باشد ولی در این برهه از زمان سایت تلاش من این است که اکثرموارد وتجربیّات خودرا به صورت مقاله طرح نموده وبه اطلّاع علاقمندان برسانم وموارد تشریحی واحتمالاً علمی ومحاسباتی را به آینده موکول نمایم ،(ناگفته نماند که اکثر نظرات شما به صورت مقاله نوشته شده نمیدانم فرصت مطالعه همه آنهارا داشته اید یا نه ) اگر دوستان حوصله نموده وتمام مقالات سایت را مطالعه بفرمایند به اکثر مطالب مورد نیاز خواهند رسید بخصوص اگر پیگیر وهمراه باشند مطالبی هم که تابحال درسایت منتشر نشده است حتماً خواهد آمد واکثر آنها هم در لیست انتظار انتشار هستند.بازهم ازدقّت نطر وهمراهیتان متشکّرم.م.م بلاغی

 3. بهزاد
  28 سپتامبر 2015 at 10:17 ق.ظ

  سلام؛انشالله همیشه موفق باشید.بله مقالات شما بکر و واقعا کاربردی محسوب میشود.

 4. پیمان آخوندی
  3 ژانویه 2016 at 12:17 ب.ظ

  با سلام و تشکر از مقالات مفید شما جناب آقای مهندس، سئوالی داشتم و آن اینست که اگر در پروژه ای بخشی از تاخیرات مجاز و بخشی دیگر غیر مجاز شوند در هنگام محاسبه تعدیل قطعی کدام شاخصها در نظر گرفته میشوند؟
  با تشکر

  • 6 ژانویه 2016 at 6:20 ق.ظ

   آقای مهندس پیمان آخوندی با سلام
   در زمان تهیّه تعدیل قطعی به طور معمول صورت وضعیّت های موقّت با شاخص دوره تصویب صورت وضعیّت موقت تا تاریخ پایان مجاز قرارداد محاسبه می شوند،(پایان مجاز قرار دادتاریخی می باشد که مدّت تأخیر مجاز به تاریخ پایان قرار داد اضافه شده باشد). ولی در صورتی که کارفرما در مورد تأخیرات غیر مجاز جریمه تأخیر را از پیمان کار وصول کرده باشد. به نظر می رسد منطقی باشد که شاخص تعدیل زمان اجرا پرداخت شود،
   به غقیده من پیماننکار بایستی صورت وضعیّت قطعی تعدیل را طبق تاریخ های اجرایی پروژه تهیّه تماید و در زمان رسیدگی در مورد تعیین شاخص زمان غیر مجاز با کارفرما به توافق برسند. ویا قبل از تهیّه آن با کارفرما توافق نماید. به هر صورت من بخش نامه مشخّص و مدوّنی را در این مورد نمی شناسم. و فقط نظر خودرا بیان کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *