راه سازی و شهر سازی – متره برآورد جدول بندی

متره برآورد زیر سازی و روسازی خیابان مشابه متره برآورد راه سازی میباشد .

قاعدتاً بعداز تکمیل زیرسازی جدول بندی اجراشده و بعداً روسازی انجام می گردد، درمواردیکه پی جدول درسطح پائین تر از زیرسازی قرار گیرد در این حالت بایستی پی کنی انجام شود، و متره آن طبق نقشه پی کنی محاسبه گردیده و درآیتم پی کنی بادست منظور گردد. آیتم مربوط به پی کنی باتوجّه به نوع زمین از نظر سختی زمین که حتماً در زمان اجرا بامهندس ناظر مشخّص شده و صورتمجلس می گردد. منظور گردد. مثلاً اگر زمین سخت باشد آیتم ۰۲۰۱۰۳ منظور می شود.

عرض پی کنی طبق دستور دستگاه نظارت اجرا می گردد.که ممکن است به عرض بتن پی بوده باشد  و یا ازهر طرف حدود پانزده سانتیمتر به آن اضافه شود که دراین حالت برای بتن پی جدول قالب بندی هم محاسبه گردیده و با آیتم قالب بندی در پی در صورت وضعیّت منظور می گرد. آیتم ۰۸۰۱۰۱ . بعداً بتن پایه جدول  به متر مکعب حساب می گردد و سپس از آنجائیکه بهترین حالت برای نصب جدول ابتدا اجرای ماهیچه آن با قالب بندی می باشد ( برای در یک خط و مرتب قرار گرفتن جدول). لذا برای اجرای ماهیچه بایستی قالب بندی انجام  شود . در مورد محاسبه بتن ماهیچه ها هم باتوجّه به این که در فهرست بها های امروزی هزینه نصب جدول به متر مکعب منظور می شود لذا بهتراست بتن ماهیچه ها هم به متر مکعب محاسبه شده و در آ یتم جدول منظور شود. وقالب بندی آن دیگر محاسبه نمی شود.  آیتم مربوط به جدول در صورتیکه جدول های کار شده به ابعاد ۳۵*۱۵ سانتیمتر بوده باشد . باتوجّه به سطح مقطع آن ها که بیش از۰٫۰۵ متر مربّع می باشد، از آیتم شماره ۱۳۰۸۰۲ استفاده می گردد.

ناگفته نماند که در فهرست بها های قبلی قیمت راه و باند و ابنیه جدول بندی به متر طول پرداخت می گردید. و حمل خاک های برداشته شده  وبتن وجدول هم طبق تعریف فهرست بها پرداخت می گردید. که این موارد در فهرست بهاهای کنونی نیز قابل پرداخت بوده  و بایستی در متره منظور گردد.

در محاسبه جوی ها باید توجّه کرد که شیب بندی کف آن نیز بایستی محاسبه گردیده و در آیتم اندود ها منظورشود، آیتم ۰۷۰۱۰۴ و لیسه ای کردن سطح آن نیز منظور گردد، واز آیتم ۱۸۰۳۱۷ فهرست بهای ابنیه استفاده شود. البتّه در صورتی که در فهرست بهای باند و راه برای این آیتم بهایی درنظر گرفته نشده باشد مثل فهرست بهای باند وراه سال ۱۳۸۴ .

شهر آرزوها
تعدیل وروش تهیّه آن
Facebooktwitterlinkedinmail

  11 comments for “راه سازی و شهر سازی – متره برآورد جدول بندی

 1. mehdi
  15 آگوست 2017 at 6:32 ب.ظ

  با سلام. برای اجرای جوی و جدول داخل شهر از فهرست بها ابنیه باید استفاده کنیم یا راه.ایا ارجحیتی در استفاده یکی هست.
  برای اجرای جدول وت پرس که از سایر جداول گران تر است چه ایتمی را استفاده کنیم.ممنون

  • 19 آگوست 2017 at 7:44 ق.ظ

   با سلام، به نظر من جوی و جدول داخل شهر با توجّه به داخل شهر بودن بهتر است از فهرست بهای ابنیه استفاده شود.
   برای اجرای جدول وت پرس، در صورتیکه آیتمهای فهرست بها جوابگوی هزینه آن نباشد، باید از قیمت جدید استفاده کرد

   • طارمی
    8 سپتامبر 2019 at 6:27 ق.ظ

    سلام .بنده برای براورد هزینه پارک سازی در هیچکدام از فهرست بها ها قیمت جوی و کانیوو را پیدا نکردم میشه راهنمایی کنید چطور باید جوی را قیمت گذاری کرد

    • 11 سپتامبر 2019 at 7:23 ق.ظ

     با سلام، برای محاسبه جوی و یا کانیوو بر اساس نقشه محاسبه می شود ، اگر پیش ساخته هستند، براساس جداول پیش ساخته محاسبه می شود،( حجم بتن با آیتم جداول پیش ساخته) و اگر بتن درجا بوده باشد، بر اساس بتن درجا محاسبه می شود.( حجم بتن و قالب بندی).

 2. امین
  7 فوریه 2019 at 11:24 ب.ظ

  باسلام برای احداث پارک از چه فهرست بهایی استفاده شود؟

  • 8 فوریه 2019 at 9:50 ق.ظ

   با سلام، قائدتاً برای احداث پارک از فهرست بهای باند و راه برای خیابان بندی و محوطّه سازی. و برای کارهای ساختمانی از فهرست بهای ابنیه استفاده می شود.

 3. امین
  2 مارس 2019 at 8:42 ب.ظ

  با سلام. برا متره و براورد پروژه هایی که حجم عملیات خاکی خیلی کمی دارند مانند یک کوچه در روستا که فهرست بهای راه و باند به لحاظ اقتصادی خیلی قیمتش پایینه باید از چه فهرست بهایی استفاده کنیم؟ میشه از فهرست بها ابنیه استفاده کنیم؟ مچکرم

  • 15 مارس 2019 at 6:25 ق.ظ

   با سلام، پروژه هائی که حجم کمی دارند بهتر است به قیمت روز و بر اساس هزینه ایکه میبرد بر آورد شود، و الّا از نظر قیمت فهرست بهای باند و راه با فهرست بهای ابنیه چندان تفاوتی ندارند.

 4. Mohamad
  13 مارس 2019 at 10:22 ق.ظ

  سلام نحوه آنالیز بهای جدول گذاری با مشخصه ۴۰ در ۱۵ به چه صورت است؟

  • 15 مارس 2019 at 6:33 ق.ظ

   با سلام، جدول گذاری در فهرست بها قیمت دارد و آنالیز آن هم در آنالیز سازمان برنامه موجود می باشد، می توانید از طریق اینترنت به آنالیز سازمان برنامه دسترسی پیدا کنید. و اگر خودتان خواستید آنالیز بکنید، بر اساس مصالح و دستمزدی که می برد قیمت گذاری بکنید.

 5. 6 جولای 2019 at 1:17 ب.ظ

  باسلام.
  طبق همیشه عالی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *