متره بر آورد راه سازی – محاسبه خاک جا نشین وخاک جایگزین

در بستر سازی وقتی بستر کوبیده می شود به طور طبیعی زمین نشست می کند، و جای این نشست بایستی با مصالح مرغوب پر شده و کوبیده شود که این حجم خاک جانشین گفته میشود، این نشست طبق تعریف فهرست بها برای ۸۵ در صد کوبیدگی ۳ سانتیمتر وبرای ۹۰ درصد کوبیدگی ۵ سانتیمتر وبرای ۹۵ درصد کوبیدگی ۷ سانتیمتر می باشد.(مقدمه فصل سوم فهرست بها ردیف ۱۴) که این مقدار به حجم ساب بیس اضافه میشود.

در مواردیکه محل خاکریزی ها لجن یاخاک نامرغوب باشد آن خاک ها برداشته شده وبجایشان خاک مرغوب ریخته می شود که این خاک راخاک جایگزین می نامند که محاسبه حجم آن معادل خاک برداشته شده می باشد که قاعدتاًبایستی این مقدار طبق دستوردستگاه نظارت بوده وپس ازاجرا صورتمجلس می گردد.

متره برآورد راه سازی - محاسبه حجم خاکبرداری وخاکریزی درحالات متفاوت
متره برآورد راه سازی - محاسبه حمل
Facebooktwitterlinkedinmail

  2 comments for “متره بر آورد راه سازی – محاسبه خاک جا نشین وخاک جایگزین

 1. رضا
  23 جولای 2019 at 11:02 ق.ظ

  در توضیحات اول فصل بند ۱ گفته شده “هیچگونه مبلغی بابت نشست و… پرداخت نمیشود”
  چرا آیتم رو به اشتباه تفسیر میکنید

  • 29 جولای 2019 at 2:00 ب.ظ

   با سلام، از دقّت و توجه تان نسبت به مطالب مطرح شده خیلی سپاس گذارم، ولی در باره عدم پرداخت خاک جایگزین، معلوم نیست طراح این جمله؛ که بابت نشست پرداختی انجام نمی شود. چه بوده است؟ آیا زمین طبیعی پس از کوبیده شدن نشست نمی کند؟ و در صورت نشست که در فهرست بها های قدیمی میزان آن را هم برای هر نوع کوبیدگی تعیین کرده بودند. خاک جایگزین که به جای نشست زمین در اثر کمپاکشن استفاده می شود، به حساب چه کسی باید باشد؟ و پیمانکار هزینه این کار اضافی را چرا بایستی تحمّل نماید. البتّه ناگفته نماند که این مطلب در فهرست بها های اخیر مطرح شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *