کار های فلزّی: اسکلت پلّه.آموزش متره: گام ۳۶

در مورد اسکلت پلّه با توجّه به این که می تواند سازه های متفاوتی داشته باشد در فهرست بهای ابنیه سال ۱۳۹۳ که مورد استفاده ما در این زمینه است برای اسکلت پلّه آیتم ۰۹۰۲۰۶ به شرح زیر در نظر گرفته شده است:

( تهیّه و ساخت تیر پلّه از تیر آهن یا ناودانی با تمام عملیّات برشکاری، جوشکاری و اتصّال های مربوط همراه با وصله های لازم برای اتصّال به عضو دیگر )

در این آیتم به صورت کامل روشن نیست که منظور از تیر پلّه اسکلت پلّه است، یا فقط تیر مایل یا به اصطلاح تیر شمشیری پلّه مدّ نظر می باشد.  آیا تیر قائم شروع پلّه که به فونداسیون وصل می شود، همینطور تیر حمّال اوّل پاگرد که تیر مایل به آن متصّل می گردد جزو این آیتم حساب می شود؟ یا این که آن دو بایستی جداگانه در آیتم دیگری حساب  شود به همین ترتیب تیر های دیگر پلّه که تقریباً جزو اسکلت پلّه میباشند بایستی جداگانه حساب شوند؟ با توجّه به شرح آیتم تصمیم گیری در این زمینه با اشکال مواجه می گردد. یعنی هم میشود کلیّه اجزاء پلّه را با این آیتم حساب کرد و هم می توان اجزا را تفکیک نمود.

در این نقشه که ما متره میکنیم با توجّه به اینکه تیر مایل پلّه به حمّال اوّل پاگرد وصل می شود و تیر مایل پاگرد تا به بالا به حمّال بالایی وصل می شود، لذا همه اینها را جزو آیتم ۰۹۰۲۰۶ در نظر می گیریم، و تیر های بعدی پاگرد را جزو تیرریزی تو دلی یعنی آیتم ۰۹۰۲۰۹  در نظر می گیریم. و صفحه پای پلّه به فونداسیون را  با آیتم ۰۹۰۷۰۱ محاسبه می کنیم به دلیل اینکه ورق اتصّال پایه پلّه به بتن پی با میلگرد جوش شده به آن هنگام بتن ریزی کار گذاشته می شود. میل مهار های تیر های مایل را از آیتم ۰۷۰۶۰۱ در نظر می گیریم (ناگفته نماند که ورق کف ستون های  ستون های داخل سالن هم می بایست با آیتم ۰۹۰۷۰۱ حساب می شد)

در متره کارهای فلزّی سه مورد هست که بایستی مورد توجّه قرار گیرد یکی موضوع رنگ ضدّ زنگ می باشد که حتماً بایستی از فصل ۲۵ رنگ آمیزی آیتم  ۲۵۰۳۰۱ آن را محاسبه نمود.

مورد دوّم زنگ زدایی  می باشد، در صورتیکه پروفیل های مصرفی دارای زنگ زدگی باشند حتماً بایستی زنگ زدایی بشود که در این صورت با توجّه به نوع زنگ زدایی هزینه آن در صورت وضعیّت بر اساس یکی از آیتم های زنگ زدایی در فصل ۲۵ محاسبه می گردد.

مورد سوّم مسئله حمل می باشد، که بر اساس فصل ۲۸ فهرست بها و با توجّه به شرح مقدمّه فصل محاسبه می گردد. که در گام دیگری مسئله حمل را بطور کامل بررسی خواهیم کرد. انشاءالله

ضمناً نقشه و متره اسکلت پلّه در زیر نشان داده می شود.

 

نقشه و متره اسکلت پلّه g3603

 

 

 

ا

تحلیلی بر قیمت گذاری کارهای فلزّی فصل 9 فهرست بها
آجر کاری و طاق زنی. آموزش متره :گام 37
Facebooktwitterlinkedinmail

  12 comments for “کار های فلزّی: اسکلت پلّه.آموزش متره: گام ۳۶

 1. شعبان يوسفيان
  ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۱:۲۲ ق.ظ

  كليه مطالب ارزشمند هستند
  به نظر من لازم است آموزشگاهي به مديريت جنابعالي تاسيس و مطالب در آنجا آموزش داده شود
  ارادتمند

 2. حمید
  ۲۲ تیر ۱۳۹۵ at ۸:۱۸ ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  میخواستم ببینم کد فهرست بهای شماره ۲ مربوط به میل مهار بیس پلیت چرا از فصل ۹ نوشتید؟

  • ۲ مرداد ۱۳۹۵ at ۸:۲۰ ق.ظ

   دوست عزیز سلام شما هم خسته نباشید از اینکه جواب سوُال شما را دیر دادم پوزش می طلبم چون مدّتی بود که به دیدگاه ها توجّه نکرده بودم، در مورد بیس پلیت آیتم انتخابی من، درست نمی باشد، و از دقّت شما و یاد آوریتان در این زمینه بسیار ممنون هستم. آیتم مربوط به بیس پلیت و میلگرد مریوطه بایستی از آیتم ۰۹۰۷۰۱ استفاده شود. که این مورد را اصلاح می کنیم.

 3. رضا 68
  ۶ مرداد ۱۳۹۵ at ۸:۰۳ ق.ظ

  سلام مهندسوهر چی تقلا کردم با خودم تشکر نکنم،دیدم وجدانم نمیزاره.یک دنیا ممنون از این خدمت بزرگ شماو خدا خیرت بده مهندس

 4. فرشاد
  ۲۱ مهر ۱۳۹۵ at ۹:۵۳ ب.ظ

  بسیار عالی فقط می خوام بدونم دوره ای هم هست که آموزش بدین این چیزا رو اخه خیلی مهم هستن

  • ۲۲ مهر ۱۳۹۵ at ۷:۲۸ ق.ظ

   با سلام و تشکر، اگر منظورتان آموزش حضوری هست، فعلاً چنین برنامه ای ندارم. ولی اگر منظور تان یاد گرفتن و یا یاد آوری مطالب می باشد، در این صورت همین سایت بهترین مکانی هست که می توان با کمی وقت گذاشتن هر چه را که در رابطه با عمران به خواهیم می توانیم در آنجا پیدا کنیم. مثلاً در رابطه با متره بر آورد همانطور که ملاحظه می کنید، از صفر شروع شده ( گام اول) و تا گام ۵۲ مطالب ضروری به تدریج مطرح گردیده است که هنوز ادامه دارد. یا در رابطه با مدیریّت پروژه تقریباً نکات اساسی مطرح گردیده و شرح وظایف مسؤلین پروژه شرح داده شده است. همینطور در مورد دفتر فنّی مطالب مهمّی مطرح گردیده است. و یا در مورد راهسازی مطالب جالب توجّهی بیان شده است. ویا در رابطه با محاسبه ضرر و زیان پروژه، همینطور در رابطه با مسائل دیگر. فقط کافی است کمی وقت بگذارید……. ( موفق باشید )

 5. ندا
  ۴ اسفند ۱۳۹۵ at ۶:۱۶ ق.ظ

  طبق بند ۵-۳ مقدمه فصل ۹ بیس پلیت و ورق های اتصال ان از ردیف های تهیه و نصب ستون باید پرداخت گردد

  • ۵ اسفند ۱۳۹۵ at ۶:۱۱ ق.ظ

   با سلام
   در مورد بیس پلیت ستون حق با شما است، ولی اینجا ستونی وجود ندارد و ورق اتصّال تیر پلّه به بتن می باشد.

 6. محمدی
  ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ at ۱۱:۲۹ ب.ظ

  با سلام .
  ضمن تشکر از مطالب عالی سایت شما. سوالی داشتم در مورد فصل رنگ آمیزی (۲۵) فهرست ابنیه:
  در فصل ۲۵ فهرست بهای ابنیه (فصل رنگ آمیزی) در مقدمه ذکر شده که سطح رنگ نرده ها یک رو محاسبه میشود میخاستم منظور این جمله رو بدونم. فرض کنید که نرده داریم پایه ها از لوله ۵ به ارتفاع ۱ متر و فاصله بین پایه ها ۲ عدد لوله ۳ بطول ۲ متر کار شده است آیا سطح رنگ آمیزی را باید برابر با ۱*۲ بگیریم یا نه می بایست سطح رنگ آمیزی هر پروفیل رو مجزا در نظر بگیریم.

  • ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ at ۶:۱۱ ق.ظ

   با سلام
   با توضیحی که جنابعالی دادید برداشت من این شد که این نرده فقط یک قابی می باشد به ابعاد یک متر در دو متر. در این حالت دیگر نمی شود نرده فرض کرد، و قائدتاً بایستی فقط سطح لوله ها را حساب کرد. مگر اینکه مهندس ناظر بپذیرد که به صورت تمام سطح پرداخت نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *