آموزش گام به گام متره بر آورد – گام پنجم

محاسبه پی کنی: پس از اینکه نقشه پی کنی کشیده شد، و اندازه ها و شماره پی ها مشخّص گردید، در فرم محاسبه ریز متره، اوّل سطح کلّ پی ها را به شرح زیر محاسبه می کنیم:

در نمونه فرم متره که در زیر نشان داده می شود به ترتیب شماره گذاری پی ها، طول و عرض پی ها را در ستون خود نوشته و سطح آن ها را حساب میکنیم. در محاسبه سطح پی کنی بایستی دقّت کرد که تقاطع پی ها درست محاسبه شود، این مورد بایستی در اندازه گذاری مورد توجّه قرار گیرد.

پس از این که طول و عرض همه پی ها به ترتیب در فرم متره نوشته شد و سطح آنها نیز محاسبه گردید، در زیر ردیف سطح ها خط کشیده و جمع سطح ها را در زیر خط نوشته و بعداً ارتفاع پی را که ۱/۵ متر در نظر گرفته شده در ستون ارتفاع نوشته و در جمع سطح ضرب می کنیم و حاصل را در ردیف حجم نوشته و زیر آن دو ردیف خط میکشیم و شماره آیتم فهرست بها را نیز در کنار حجم می نویسیم. مانند نمونه زیر.

فرم محاسبه ریز متره پی کنی

ممکن است به نظرتان برسد که چرا در نوشتن متره از اعداد لاتین استفاده شده است . به دلیل این که اعداد لاتین گویا تر وکم اشتباه تر می باشند. در اعداد فارسی تشابه اعداد زیاد بوده و امکان اشتباه هم زیاد است.

توجّه نمائید: قرار بر این شد که شما نقشه یک ساختمان ساده را با یک یا دو اتاق خواب ترسیم کنید و از روی آن، نقشه پی کنی را کشیده و ابعاد پی ها را محاسبه کرده و در نقشه بنویسید و پی ها را هم شماره بندی نمائید. و بر اساس آن نقشه ، اوّل سطح پی ها را محاسبه نموده ، سپس حجم آنرا حساب می نمائید .

از آنجائیکه لازم بود سطح پی حساب شده ای را داشته باشم که موارد بعدی را تشریح نمایم، من هم یک نقشه ای کشیدم و سطح و حجم پی کنی را محاسبه کردم که در زیر نشان داده می شود. بد نیست توجّه داشته باشید که من ابعاد پی ها را از روی نقشه پلان آجر کاری آن محاسبه کرده ام، برای اینکه حساب کردن ابعاد پی کنی و نوشتن آنها در پلان پی کنی مشخّص شود. ولی تهیّه و کشیدن نقشه پی کنی ضروری می باشد. وشما سعی کنید طبق دستور قبلی که نقشه ای را خودتان طرح نموده وترسیم نمائید، حتماً این کار را انجام دهید.

آموزش گام به گام متره و برآورد

باز هم توجّه داشته باشید که اگر می خواهید تهیّه متره را یاد بگیرید بایستی حوصله و دقّت به کار ببرید. اگر به این کار علاقه داشته باشید کار فوق العاده جالب و حتّی خیلی شیرینی می باشد.

در رابطه با استفاده از آیتم پی کنی در فهرست بها بایستی توجّه کرد که در طرح پی سازی به اندازه ۱/۵ متر سنگ لاشه چینی در نظر گرفته شده، و این مطلب گویای این است که زمین ما خیلی سفت نبوده است. در نتیجه قیمت آن را از آیتم پی کنی در زمین نرم در نظر می گیریم. با توجّه به مقدار کم پی کنی و کم عرض بودن پی ها طبیعتاً پی کنی با دست انجام می گیرد. و از آیتم پی کنی بادست در زمین نرم استفاده مینمائیم. یعنی آیتم  شماره  ۰۲۰۱۰۲ فهرست بها

در گام بعدی راجع به فهرست بها و طرز استفاده ی راحت از آن، توضیح داده خواهد شد.
فهرست بهائی را که مورد استفاده قرار می دهیم فهرست بهای سال ۱۳۹۳ می باشد.

 

 

 

آموزش گام به گام متره برآورد: گام چهارم
آموزش گام به گام متره برآورد- گام ششم
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

  6 comments for “آموزش گام به گام متره بر آورد – گام پنجم

 1. .-.
  ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ at ۱:۱۲ ب.ظ

  با سلام
  اگه بشه نحوه ی متره ی خرک رو آموزش بدین.

 2. .........................................................
  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ at ۸:۲۹ ق.ظ

  با سلام و تشکر
  میشه یکم راجب مراحل متره از فهرست بها توضیح بدهید منبعی وجود داره که متره رو با توجه به فهرست بها با مثال
  واضح توضیح داده باشه اما با توجه به مراحل فهرست بها باشه ؟
  وزن مخصوص همونی که توی فهرست بها هست برحسب کیلو گرم بر متر ؟

  • ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ at ۷:۲۸ ق.ظ

   دوست عزیز دانشجو و مریم خانم
   با سلام، من آموزش گام به گام متره بر آ ورد را که از ابتدائی ترین حالت شروع کرده و به تدریح پیش رفته و بعداً فهرست بها را مطرح کرده ام، فکر می کردم قابل استفاده قرار بگیرد. آیا شما چند گام را مطالعه فرمودید؟ آیا از گام اوّل شروع کرده و گام به گام پیش رفتید و اقلاً ۱۵ گام آنرا خواندید و نتیجه نگرفتید؟ …
   من فکر می کنم اگر کمی حوصله به خرج دهید و این آموزش گام به گام را مطالعه فرمائید مطمئناً به منظور خودتان می رسید. من حالا در گام ۶۰ به بالا دارم می نویسم. و تقریباً تمام بیشترین مراحل متره را نوشته ام. تهیّه ریز متره _ خلاصه متره _ صورت وضعیّت مالی – خلاصه مالی _ شرح فصول فهرست بها – طرز محاسبه تعدیل – آنالیز بها و غیره.

 3. دانشجو
  ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ at ۹:۱۴ ق.ظ

  سلام
  -میشه لطفا راهنمایی کنید با چه مراحلی باید متره رو انجام بدم ، فهرست بها رو متوجه نمیشم ، ۶ تا نمونه پروژه هم از اینترنت دیدم که هر کدومشون مرحله هاشون متفاوت، مثلا نمیدونم که آرماتور بندی ستون در کدوم مرحله نوشته بشه بعضی نمونه پروژه ها محاسبات ستون رو توی فصل ۸ کارهای فولادی سنگین ، بعضی پروژه ها محاسبات ستون رو توی فصل ۷ کارهای فولادی با میلگرد نوشتن،یا مثلا آرماتوربندی پی یا قالب بندی ستون یا آرماتور بندی ستون توی کدوم فصل فهرست بها باید محاسباتش رو بنویسیم ، من تا الان خاک برداری با دست ، قالب بندی فلزی، بتن مگر ، بتن فونداسیون وآرماتور بندی ها رو انجام دادم ولی نمیدونم بعد مرحله ی قالب بندی ترتیب مراحل باید چطور توی جدول ریز متره پر بشه؟ میشه لطفا ترتیب درست مراحل رو طبق ترتیب فصل های فهرست بها راهنمایی کنید .

  تشکر

 4. داودی
  ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ at ۱:۴۰ ق.ظ

  سلام و درود
  مهندس عزیز نمیشه مطالب رو به صورت کلی دانلود کرد؟

 5. Maryam
  ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ at ۱۰:۱۷ ق.ظ

  سلام خسته نباشین ببخشید من دانشجوی عمران هستم از متره وبراورد هیچی نمیدونم میخوام بااستفاده از اموزش گام به گام کامل وخوب یادبگیرم به زبان ساده باشه که بتونم بفهمم اگه امکانش هس برام ایمیل کنید خیلی ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *